• IELTS uchun bilish lozim boʻlgan beshta asosiy grammatik qoida.
IELTS xorijda yangi ish topish yoki oʻqishga kirishda muvaffaqiyat qozonish uchun zarur boʻlgan bir qator ingliz tili koʻnikmalarini baholaydi. U toʻrt boʻlimdan iborat: Listening, Reading, Writing va Speaking. Ehtiyojlaringizga qarab ikkita IELTS imtihonidan birini – Akademik IELTS yoki Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihonini topshirishingiz mumkin.
Qaysi birini topshirayotganingizdan qatʼiy nazar grammatika, yaʼni, ingliz tilining strukturasi va biz uni qanday ishlatishimiz imtihonning ajralmas qismidir.
IELTS uchun grammatika nega kerak?
Grammatika biror tilda gapirish, oʻqish va tushunishimizda katta ahamiyat kasb etadi. IELTS imtihonida maxsus grammatik boʻlim mavjud boʻlmasa ham IELTS Writing va Speaking boʻlimlarini muvaffaqiyatli topshirish uchun grammatika asoslarini bilishingiz zarur, Listening va Reading boʻlimlarida ham grammatikani yaxshi bilish talab etiladi.
Akademik IELTS uchun grammatika
Akademik IELTS imtihoni sizning ingliz tilini bilish darajangiz akademik muhit uchun mos yoki mos emasligini baholaydi. Akademik til kundalik ingliz tilidan koʻra rasmiyroq boʻladi, shu bois akademik uslubda yozish asoslarini bilishingiz muhim.
Akademik uslubda yozish borasida baʼzi maslahatlar:
• Aniq nisbat va majhul nisbatni qachon va qanday ishlatishni bilishingizga ishonch hosil qiling. Aniq nisbat qisqaroq boʻladi, lekin baʼzida rasmiy yozuv uslubi majhul nisbatdan foydalanishni talab etadi.
• Akademik yozuv uslubi uchun oʻrinli punktuatsiya juda muhim. Qanday va qachon ikki nuqta, nuqta-vergul, apostrof, qavs va boshqa punktuatsiya turlarini ishlatishni bilishingizga ishonch hosil qiling.
• Feʼllarni toʻgʻri zamonda ishlatish nima boʻlgani, nima sodir boʻlmoqchiligi va nima sodir boʻlishi mumkinligini toʻgʻri ifodalash uchun juda muhim, bu narsa akademik matnlarda hal qiluvchi rolni kasb etishi mumkin.
Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihoni uchun grammatika
Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihoni sizning ingliz tilini bilish darajangizni amaliy, kundalik holatlarga mosligini baholaydi. Ushbu testdagi vazifalar ham ishxonadagi holatlar, ham ijtimoiy vaziyatlarni aks ettiradi.
Kundalik grammatika borasida maslahatlar:
• Gap tuzilishini oʻzlashtirish qiyin boʻlishi mumkin, lekin gap tuzilishidagi turfa xillik va tabiiylik tilni qanchalik bemalol ishlatishingizni namoyish qilishda katta rol oʻynashi mumkin.
• Gapda soʻzlar qay tartibda kelishini bilishingizga ishonch hosil qiling, chunki bu kundalik soʻzlashuvda ahamiyatlidir.
• Iboralarga eʼtibor qarating – odamlar ulardan kundalik muloqotda koʻp foydalanadi, masalan, "get the ball rolling (ishni boshlash)" yoki "touch base (birrovga koʻrishish/hol-ahvol soʻrash)".
Batafsil maʼlumot uchun grammatika asoslari ni koʻring..
IELTS imtihonida grammatika qanday baholanadi?
Writing va Speaking boʻlimlari, jumladan, grammatika borasida ham toʻrtta alohida taʼrifga koʻra baholanadi.
Writing ballari taʼrifi
IELTS Writing boʻlimi toʻrtta taʼrifga koʻra baholanadi:
1. Vazifani muvaffaqiyatli bajarish (sizning javobingiz vazifa talablariga qanchalik yaxshi javob bergan)
2. Uygʻunlik va izchillik (matn mantiqiyligi va tuzilishi)
3. Soʻz boyligi (lugʻat va imlo)
4. Grammatik diapazon va bexatolik (grammatikani qoʻllash qobiliyatingiz)
Grammatika qanday baholanishiga oid tafsilotlarni quyida oʻqishingiz mumkin.
Ball Grammatik diapazon va bexatolik
9
• Vazifa doirasida koʻplab grammatik strukturalar qiyinchiliksiz va oʻrinli ishlatilgan.
• Butun matn davomida punktuatsiya va grammatika toʻgʻri qoʻllangan.
• Kichik xatolar nihoyatda kam uchraydi va ular matn maʼnosini yetkazishga minimal taʼsir koʻrsatadi.
8
• Vazifa doirasida koʻplab grammatik strukturalar qiyinchiliksiz va toʻgʻri ishlatilgan.
• Aksariyat gaplar xatosiz tuzilgan va punktuatsiya yaxshi qoʻllangan.
• Baʼzida tizimli boʻlmagan xatolar va nomuvofiqliklar uchraydi, lekin ular matn maʼnosini yetkazishga minimal taʼsir koʻrsatadi.
7
• Bir qancha murakkab strukturalar nisbatan qiyinchiliksiz va aniqlik bilan ishlatilgan.
• Umuman olganda, grammatika va punktuatsiya yaxshi qoʻllangan va xatosiz gaplar koʻp.
• Bir nechta grammatik xatolar takrorlanishi mumkin, lekin bu matn maʼnosini yetkazishga xalal bermaydi.
6
• Oddiy va murakkab jumlalar aralash ishlatilgan, lekin moslashuvchanlik cheklangan.
• Murakkab gap tuzilishlarida oddiy jumlalardagi kabi aniqlik kuzatilmaydi.
• Grammatika va punktuatsiyada xatolar bor, lekin ular kamdan-kam hollarda matn maʼnosini yetkazib berishga xalal beradi.
5
• Grammatik strukturalar xilma-xilligi cheklangan va koʻp marta takroriy ishlatilgan.
• Murakkab gap tuzishga uringan boʻlsa-da, ularda xatolar bor va faqat oddiy gaplar nisbatan bexato tuzilgan.
• Grammatik xatolar koʻp uchraydi va matnni tushunishda oʻquvchiga qiyinchilik tugʻdirishi mumkin.
• Punktuatsiyada xatolar bor.
4
• Grammatik strukturalar xilma-xilligi nihoyatda cheklangan.
• Ergash gaplar juda kam, matn asosan oddiy gaplardan tuzilgan.
• Baʼzi gaplar aniqlik bilan tuzilgan, lekin grammatik xatolar koʻp va ular matn maʼnosini yetkazishga xalal beradi.
• Punktuatsiyada koʻpincha xatoga yoʻl qoʻyilgan va kerakli joylarda tushib qolgan.
3
• Gap tuzishga urinilgan, lekin grammatik va punktuatsiyaga oid xatolar koʻp (yodlab olingan jumlalar yoki vazifadagi matndan olingan qismlardan tashqari) Bu maʼnoni yetkazib berishga xalal beradi.
• Matn uzunligi gap shakllari haqida tushunchasi borligini isbotlash uchun yetarli emas.
2
• Gap shakllari haqida tushunchasi borligiga dalil yoʻq (yodlab olingan jumlalardan tashqari).
1
• 20 ta yoki undan kam soʻzdan iborat javoblarga 1 ball qoʻyiladi.
• Baholashga arzirli til namoyish etilmagan.
Speaking ballari taʼrifi
IELTS Speaking boʻlimi toʻrtta taʼrifga koʻra baholanadi:
1. Ravonlik va izchillik (gap maʼnosi qanchalik tushunarli ekani)
2. Soʻz boyligi (til va iboralardan toʻgʻri foydalanish)
3. Grammatik diapazon va aniqlik (ishlatilgan gap tuzilishlari turlari)
4. Talaffuz (nutqni qanchalik yaxshi tushunish mumkinligi)
• Gaplar tuzilishi doimo aniq va bexato, faqat ona tilisi ingliz tili boʻlganlarga xos "xatolar" mavjud.
• Gaplar tuzilishi diapazoni keng, bemalol ishlatildi.
• Aksariyat gaplar xatosiz.
• Ora-orada nomuvofiqliklar va tizimli boʻlmagan xatolar yuz berdi. Bir nechta oddiy xato takrorlandi.
• Bir qator grammatik tuzilmalar bemalol ishlatildi. Xatosiz gaplar tez-tez uchradi.
• Baʼzi xatolarga qaramasdan oddiy gaplar ham, murakkab gaplar ham samarali tarzda ishlatildi. Bir nechta oddiy xato takrorlandi.
• Qisqa va murakkab gap shakllarini tuza olgan va moslashuvchanlik cheklangan boʻlsa ham turfa xil grammatik strukturalar ishlatilgan.
• Murakkab gaplarda xatolar koʻp uchrasa ham ular nutq maʼnosini yetkazib berishga deyarli xalal bermaydi.
• Oddiy gap shakllari nisbatan yaxshi va aniqlik bilan tuzilgan.
• Murakkab gaplar tuzishga uringan, lekin ularning xilma-xilligi cheklangan, deyarli har doim xatolari bor va gapni qayta tuzishga ehtiyoj tugʻdiradi.
• Oddiy gap shakllarini tuza olgan va baʼzi qisqa jumlalar xatosiz aytilgan.
• Ergash gaplar kamdan-kam ishlatilgan, umuman olganda, jumlalar qisqa, gap tuzilishlari takroriy, xatolar esa koʻp.
• Oddiy gap shakllari tuzishga uringan, lekin yodlab olingani oydin boʻlgan qisqa jumlalardan boshqalarida grammatik xatolar nihoyatda koʻp.
• Oddiy gap shakllari haqida tushunchaga ega emas.
• Yodlab olingan jumlalarni hisobga olmasa, til baholashga yaroqli darajada ishlatilmagan.
IELTS qanday baholanishi haqida batafsil maʼlumotni bu yerda oʻqing.
IELTS uchun bilish lozim boʻlgan beshta asosiy grammatik qoida
Yuqoridagi ball taʼriflarini oʻrganib chiqsangiz, bir nechta asosiy talablar ajralib turganini sezasiz. Umuman ingliz tili grammatikasini puxta oʻzlashtirish yaxshi fikr-u, lekin IELTS uchun grammatikangizni takomillashtirish borasida diqqatingizni qaratish lozim boʻlgan bir nechta muayyan mavzular bor.
1. Gap tuzilishi va shakllari
Gap tuzilishining toʻrtta turi bor:
• Oddiy gaplar.
• Qoʻshma gaplar.
• Murakkab gaplar.
• Murakkab qoʻshma gaplar.
IELTS imtihonida mazkur gap tuzilishlarini aralash ishlatishga harakat qilishingiz lozim, shuning uchun ular nimani anglatishi va qanday ishlatilishini bilib qoʻyganingiz maʼqul.
2. Soʻz tartibi
So‘zlarni to‘g'ri ketma-ketlikda yozish ingliz tili mahoratingizni oshirishda katta ahamiyat kasb etadi.
Mana yo‘riqnoma:
• Gaplar uchun: ega + yordamchi fe’l + asosiy fe’l + to‘ldiruvchi + payt ravishlari
Toʻgʻri: They studied student behaviour for five years.
Notoʻgʻri: They for five years studied student behaviour.
• Savollar uchun: yordamchi fe’l + ega + asosiy fe’l + toʻldiruvchi
Toʻgʻri: Have you studied student behaviour?
Notoʻgʻri: You have studied student behaviour?
3. Zamonlarni toʻgʻri ishlating
Zamon harakat qachon amalga oshishini koʻrsatadi. Ingliz tilida uchta yirik zamon bor: oʻtgan, hozirgi va kelasi zamon. Uchalasini ham toʻgʻri ishlatish qobiliyatingiz IELTS Writing va Speaking testlarida qanday ball olishingizga katta taʼsir oʻtkazadi.
• Oʻtgan zamon – I took my IELTS test yesterday.
• Hozirgi zamon – I am taking my IELTS test today.
• Kelasi zamon – I will take my IELTS test tomorrow.
Bundan tashqari, gaplar qachon va qanday ishlatilishiga qarab har bir zamon yana har xil turlarga boʻlinadi, bularni bilishingizga ishonch hosil qiling:
• Past simple (Oddiy oʻtgan zamon), oʻtmishda sodir boʻlgan harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I studied for my exam yesterday.
• Past continuous/progressive (Oʻtgan davom zamon), oʻtgan zamonda davom etayotgan harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I was studying for my exam yesterday.
• Past perfect (Oʻtgan tugallangan zamon), oʻtgan zamonda tugallangan harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I had studied for my exam yesterday.
• Past perfect continuous (Oʻtgan tugallangan davom zamon), uzoq vaqt oldin sodir boʻlgan harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I had been studying for my exam.
• Present simple (Hozirgi oddiy zamon), doimiy ravishda sodir boʻluvchi harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I study for my exam every day.
• Present continuous/progressive (Hozirgi davom zamon), hozir davom etayotgan harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I am studying for my exam.
• Present perfect (Hozirgi tugallangan zamon), harakat hozirda yakunlanganida ishlatiladi. Masalan, I have studied for my exam today.
• Present perfect continuous (Hozirgi tugallangan davom zamon), harakat oʻtmishdan to hozirgacha boʻlgan vaqt oraligʻini koʻrsatganda ishlatiladi. Masalan, I have been studying for my exam.
• Future simple (Oddiy kelasi zamon), kelajakdagi harakatni ifodalashda ishlatiladi. Masalan, I will study for my exam.
• Future continuous/progressive (kelasi davom zamon), kelajakda davom etayotgan harakatni ifodalash uchun ishlatiladi. Masalan, I will be studying for my exam.
4. Punktuatsiya
Punktuatsiyani toʻgʻri qoʻllash, ayniqsa, Writing test uchun nihoyatda ahamiyatli boʻlib, u gapga mutlaqo boshqacha maʼno berishi mumkin.
Quyidagilarga oʻxshash keng tarqalgan xatolardan ogoh boʻling:
• Yetarlicha vergul ishlatmaslik. Roʻyxatdagi narsalarni yoki ergash gaplarni ajratish uchun vergul qoʻymaslik gap maʼnosini butunlay oʻzgartirib yuborishi mumkin.
Toʻgʻri: Susan enjoys cooking, her cat and her dog.
Notoʻgʻri: Susan enjoys cooking her cat and her dog.
• Haddan ortiq vergul ishlatish. Keraksiz joyda vergul qoʻyib ketaverish gapni chalkash qilib, tushunishni qiyinlashtiradi.
Toʻgʻri: Susan studied for her exam, then went for a walk to clear her head.
Notoʻgʻri: Susan studied, for her exam, then went for a walk, to clear her head.
• Its/it’s va their/they’re.
Agar olmosh egalik olmoshi boʻlsa, "its" yoki "their"ni ishlating, masalan, the dog wagged its tail, they studied for their exam.
Agar soʻzni ikkita soʻz bilan almashtira olsangiz, "it’s" yoki "they’re"ni ishlating, masalan, it is raining – it’s raining, they are walking – they’re walking.
5. Majhul va aniq nisbat
Aniq nisbat insonga bevosita murojaat qilib, uni harakatga chorlaydi, majhul nisbat esa rasmiyroq jaranglaydi. Aniq nisbat asosan ogʻzaki muloqotda va suhbatlarda ishlatiladi, majhul nisbatni esa koʻpincha akademik yoki professional yozishda qoʻllash oʻrinlidir. Ularni toʻgʻri ishlatish sizning yozish va gapirish uslubingizga kerakli ohangni beradi.
• Aniq nisbat: The dog chased the ball.
• Majhul nisbat: The ball was chased by the dog.
Yuqoridagi misolda aniq nisbat toʻgʻri, loʻnda boʻlib, quloqqa yoqimliroq eshitiladi.
• Aniq nisbat: Susan will present the final results tomorrow.
• Majhul nisbat: The final results will be presented tomorrow.
Yuqoridagi misolda majhul nisbat neytralroq va rasmiyroq jaranglaydi.
IELTS Writing uchun grammatika
IELTS Writing boʻlimida ikkita vazifa beriladi. Ikkinchi vazifa birinchi vazifaga qaraganda uzunroq boʻlib, unga ikki baravar koʻproq ball beriladi.
Akademik
• Birinchi vazifada sizdan biror grafik, jadval yoki diagrammani oʻz soʻzlaringiz bilan tasvirlab yozish talab etiladi.
• Ikkinchi vazifada biror nuqtai nazar, asos yoki muammo muhokama qilingan insho yozishingiz kerak boʻladi.
Umumiy tayyorgarlik
• Birinchi vazifada sizdan muayyan vaziyatga doir xat yozish talab etiladi.
• Ikkinchi vazifada biror nuqtai nazar, asos yoki muammoni yoqlab, nisbatan shaxsiy uslubda insho yozishingiz kerak boʻladi.
IELTS Writing uchun grammatikangizni mashq qilish
Akademik IELTS uchun ham, Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihoni uchun ham grammatikangizni mustahkamlashning eng yaxshi usuli bu onlayn IELTS amaliy testlarini  ishlashdir. Testni tugatganingizdan keyin javoblaringizni bir boshdan koʻrib chiqib, ballar taʼrifi bilan qiyoslang va har bir punkt boʻyicha grammatikangizni baholang.
Grammatikangiz toʻgʻri ekaniga uncha ishonmagan jumlalaringiz tagiga chizing yoki aylana bilan belgilang. Bu sizga punktuatsiyani toʻgʻri ishlatish yoki gaplarni har xil uzunlikda tuzish kabi yaxshiroq oʻrganishingiz zarur boʻlgan grammatik qoidalarni aniqlashga yordam beradi. Javobingizni yaxshilash uchun insholaringizni qaytadan yozib koʻring.
IELTS Speaking uchun grammatika
IELTS Speaking testi sertifikatli imtihon oluvchi bilan suhbatlashib, turfa xil savollarga javob berishdan iborat. Ushbu test Akademik IELTS va Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihonlari uchun bir xil shaklda olinadi.
Testning 1-qismida imtihon oluvchi sizga uy, oila va qiziqishlar kabi tanish mavzularda bir nechta umumiy savollar beradi. Ikkinchi qismda imtihon oluvchi sizdan muayyan mavzu boʻyicha toʻxtovsiz gapirishni soʻraydi, testning 3-qismida esa oʻsha mavzu borasida qoʻshimcha savollar beradi.
IELTS Speaking uchun grammatikangizni mashq qilish
IELTS Speaking uchun grammatikangizni mashq qilishning eng yaxshi usuli onlayn IELTS amaliy testlarini ishlashdir, imkon qadar ovozingizni yozib olish yoki sherik bilan bajarish orqali.
Agar ovozingizni yozib ololsangiz, oʻz javoblaringizni koʻrib chiqib, qachon va qayerda tutilib qolganingiz yoki notoʻgʻri gapirib qoʻyganingizni belgilab qoʻying. Tinglashda grammatikangizga eʼtibor qaratib, nima uchun bu narsa notoʻgʻri ekanini aniqlashga urining. Agar ovozingizni yozib olishning imkoni boʻlmasa, boshqa birovdan nutqingizni qayd qilib borishni soʻrang.
Agar qayerda grammatik xato qilganingizni aniqlay olsangiz, keyin oʻsha mavzuda bilimingizni oshirish uchun mashq qilishingiz mumkin.
IELTS Listening va Reading uchun grammatika
IELTS Listening boʻlimida siz toʻrtta audioyozuvni eshitasiz, keyin esa bir qator savollarga javob berasiz. IELTS Reading boʻlimida esa uchta har xil matnni oʻqiysiz va savollarga javob berasiz. Listening boʻlimidagi audioyozuvlar Akademik IELTS uchun ham, Umumiy tayyorgarlik IELTS imtihoni uchun ham bir xil, lekin Reading boʻlimidagi matnlar va savollar farq qiladi.
IELTS Listening va Reading uchun grammatikangizni mashq qilish
IELTS Listening va Reading boʻlimlari uchun grammatikaning eng muhim elementi bu tushunishdir. Grammatika katta taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan matn va audioyozuvlarda nima deyilayotganining maʼnosi, gaplarning nozik jihatlarini tushuna olishingiz zarur.
Xuddi IELTS Writing va Speaking boʻlimlaridagi kabi, Listening va Reading boʻlimlariga tayyorlanishning eng yaxshi yoʻli onlayn IELTS amaliy mashqlarni bajarishdir. Biroq, eshitish va oʻqish koʻnikmangizni ona tilisi ingliz tili boʻlganlarning media mahsulotlari va kontentini isteʼmol qilish orqali ham mustahkamlashingiz mumkin.
Oʻqishning baʼzi samarali usullariga quyidagilar kiradi:
• Ingliz tilida audiokitoblar, radioeshittirishlar yoki podkastlar eshitish
• Inglizcha gazeta va jurnallarga obuna boʻlish
• Inglizcha kitoblar oʻqish
Yodingizda boʻlsin, agar Akademik imtihon topshirayotgan boʻlsangiz, akademik darajadagi oʻquv materiallarini izlashingiz lozim.

• Пять основ грамматики, которые нужно знать для IELTS.
На экзамене IELTS оценивается целый ряд навыков владения английским языком, которые понадобятся для работы или учебы за границей. Экзамен состоит из четырех блоков: Listening (Аудирование), Reading (Чтение), Writing (Письмо) и Speaking (Речь). В зависимости от требований, вы можете выбрать либо академический IELTS (IELTS Academic), либо стандартный (IELTS General Training).
Грамматика, составляющая структуру английского языка и определяющая его использование, оценивается в любом случае, какой бы вариант вы ни выбрали.
Зачем нужно знать грамматику для IELTS
Грамматика — неотъемлемая часть языка. С ее помощью мы можем говорить, читать и воспринимать язык. На экзамене IELTS не предусмотрено отдельного блока по грамматике, но, чтобы преуспеть в блоках IELTS Writing и Speaking, вы должны знать основы грамматики. Хорошее знание грамматики пригодится и в блоках Listening и Reading.
Грамматика для IELTS Academic
На экзамене IELTS Academic измеряется ваш уровень владения английским в контексте академической среды. Важно, чтобы вы понимали основы академической письменной речи. Академический английский язык, как правило, имеет более формальный оттенок в сравнении с повседневным.
Вот несколько советов по грамматике академической письменной речи:
• Необходимо знать, когда следует употреблять активный, а когда — пассивный залог. Активный залог придает речи лаконичности, а в формальном письме зачастую требуется пассивный залог.
• В академической письменной речи большое значение имеет пунктуация. Следует знать, когда нужно поставить двоеточие, точку с запятой, апостроф, многоточие и другие знаки препинания.
• Нужно хорошо знать времена глаголов: важно четко и ясно донести до читателя, что что-либо уже произошло, произойдет или может произойти — в научных текстах это может быть критически важно.
Грамматика для IELTS General Training
На экзамене IELTS General Training оценивается ваше знание английского языка в контексте повседневной жизни. В заданиях на этом экзамене затрагиваются рабочие и социальные ситуации.
Вот несколько советов касательно грамматики английского для повседневной жизни:
• Синтаксис может быть сложен в освоении, зато, когда вы научитесь использовать разнообразные и естественные обороты речи, вы будете выглядеть уверенным пользователем английского.
• Знайте в каком порядке должны стоять слова в предложении — это очень важно в повседневном общении.
• Не забывайте про фразеологизмы, которые люди употребляют день ото дня, например “get the ball rolling” или “touch base”.
Подробнее — в разделе основы грамматики.
Как оценивается грамматика для IELTS?
Блоки Writing и Speaking оцениваются по четырем разным критериям, один из которых — грамматика.
Критерии оценки в блоке Writing
Блок Writing экзамена IELTS оценивается по четырем критериям:
1. Содержание (насколько хорошо ваш ответ соответствует требованиям задания).
2. Последовательность и связность (естественность и структура вашего текста).
3. Лексика (словарный запас и орфография).
4. Разнообразие, сложность и точность грамматических конструкций (ваше знание грамматики).
Ниже подробно описано, как оценивается грамматика.
Балл Разнообразие, сложность и точность грамматических конструкций
9
• В рамках задания в высшей степени гибко и уместно употребляются разнообразные обороты речи.
• Пунктуация и грамматика по всему тексту корректны.
• Чрезвычайно редко встречаются мелкие ошибки, которые не мешают общению.
8
• В рамках задания гибко и уместно употребляются разнообразные обороты речи.
• Большинство предложений не содержат ошибок, пунктуация правильная.
• Могут встречаться несистематические ошибки и несоответствия, которые почти никак не влияют на общение.
7
• Разнообразные обороты речи употребляются с некоторой гибкостью и точностью.
• Грамматика и пунктуация в целом верны, предложения в основном без ошибок.
• Встречаются некоторые грамматические ошибки, которые не мешают общению.
6
• Сочетаются простые и сложные предложения, но гибкость ограниченна.
• Уровень точности в сложных предложениях ниже, чем простых.
• Встречаются грамматические и пунктуационные ошибки, которые редко мешают общению.
5
• Обороты речи ограниченны и повторяются.
• Предпринимаются попытки строить сложные предложения, но с ошибками. Высшая четкость достигается в простых предложениях.
• Могут часто встречаться грамматические ошибки, которые затрудняют понимание текста читателем.
• Могут быть пунктуационные ошибки.
4
• Очень ограниченные обороты речи.
• Сложные предложения редки — в основном используются простые.
• Некоторые обороты речи построены хорошо, но часто встречаются грамматические ошибки, из-за которых может быть искажен смысл.
• Пунктуация чаще всего неверна.
3
• Предпринимаются попытки строить предложения, но в них преобладают грамматические и пунктуационные ошибки (за исключением заученных фраз или оборотов из исходных материалов). Из-за этого искажается смысл.
• Текст может быть слишком короток, чтобы проверить наличие навыков построения предложений.
2
• Предложений нет или очень мало (за исключением запомненных фраз).
1
• Ответ, состоящий из 20 слов или менее, оценивается на 1.
• Языковых элементов недостаточно для оценки.
Критерии оценки в блоке Speaking
Блок Speaking экзамена IELTS оценивается по четырем критериям:
1. Беглость и связность (насколько хорошо передается смысл).
2. Лексика (уместность языковых оборотов и фразеологизмов).
3. Разнообразие, сложность и точность грамматических конструкций (тип используемых предложений).
4. Произношение (насколько хорошо вас можно понять в устной беседе)
• Речевые обороты всегда уместны и точны, не считая «ошибок», характерных для носителей языка.
• Разнообразные речевые обороты, гибкость.
• В большинстве предложений нет ошибок.
• Иногда встречаются несоответствия и несистематические ошибки. Может встретиться несколько базовых ошибок.
• Разные речевые обороты, гибкость. Чаще всего в предложениях отсутствуют ошибки.
• С некоторыми ошибками, но успешно используются и простые, и сложные предложения. Встречается несколько базовых ошибок.
• Сочетаются простые и сложные предложения и разные речевые обороты, но гибкость ограниченна.
• Если ошибки и возникают в сложных предложениях, они редко влияют на общение.
• Простые предложения строятся довольно точно.
• Предпринимаются попытки строить сложные речевые обороты, но они не разнообразны, почти всегда с ошибками и могут требовать перефразирования.
• Используются простые предложения и короткие высказывания без ошибок.
• Придаточные предложения редки, обороты в целом короткие, конструкции повторяются, а ошибки часты.
• Предпринимаются попытки строить простые предложения, но с многочисленными грамматическими ошибками за исключением очевидных заученных высказываний.
• Простых предложений нет.
• За исключением заученных фраз, языковых элементов для оценки нет.
Подробнее о том, как формируется оценка на экзамене IELTS, рассказано здесь.
Пять основ грамматики, которые нужно знать для IELTS
Изучив вышеописанные критерии оценки, вы наверняка выделили определенные требования. Это хорошо, если вы знаете грамматику английского языка в целом, но стоит уделить особое внимание определенным ее аспектам, чтобы усовершенствовать грамматику для IELTS.
1. Структура и виды предложений
Существует четыре типа предложений:
• Простые предложения.
• Сложносочиненные предложения.
• Сложноподчиненные предложения.
• Сложные предложения смешанного типа.
Старайтесь использовать разные типы предложений на экзамене IELTS. Для этого нужно уметь их различать и знать правила.
2. Порядок слов
Ставьте слова в правильном порядке в предложении — это многое говорит о вашем уровне владения английским.
Вот как это делается:
• Утвердительные предложения: подлежащее + вспомогательный глагол + сказуемое + дополнение + обстоятельство времени
Правильно: They studied student behaviour for five years.
Неправильно: They for five years studied student behaviour.
• Вопросительные предложения: вспомогательный глагол + подлежащее + сказуемое + дополнение
Правильно: Have you studied student behaviour?
Неправильно: You have studied student behaviour?
3. Знайте времена глаголов
Время глагола указывает на то, когда совершается действие. В английском есть три основных времени: прошедшее, настоящее и будущее. Ваша способность правильно их использовать существенно повлияет на ваш результат экзамена IELTS в блоках Writing и Speaking.
• Past: I took my IELTS test yesterday.
• Present: I am taking my IELTS test today.
• Future: I will take my IELTS test tomorrow.
Кроме того, базовые времена подразделяются на разные типы в зависимости от того, когда и как осуществляется действие. Убедитесь в том, что вы их знаете:
• Simple past используется, чтобы рассказать о действии, случившемся до настоящего момента. Например: I studied for my exam yesterday.
• Past continuous указывает на то, что действие продолжалось непрерывно в прошлом. Например: I was studying for my exam yesterday.
• Past perfect обозначает действие, завершившееся в прошлом. Например: I had studied for my exam yesterday.
• Past perfect continuous указывает на действие, совершавшееся давно в прошлом. Например: I had been studying for my exam.
• Simple present обозначает действие, которое совершается регулярно. Например: I study for my exam every day.
• Present continuous используется, чтобы рассказать о действии, которое совершается непрерывно прямо сейчас. Например: I am studying for my exam.
• Present perfect указывает на то, что действие завершилось в настоящем. Например: I have studied for my exam today.
• Present perfect continuous используется, если действие совершалось в течение какого-то периода от прошлого к настоящему. Например: I have been studying for my exam.
• Simple future указывает на действие в будущем. Например: I will study for my exam.
• Future continuous/progressive обозначает действие, которое будет выполняться непрерывно в будущем. Например: I will be studying for my exam.
4. Пунктуация
Пунктуация особенно важна в блоке Writing. От пунктуации зачастую зависит смысл всего предложения.
К самым распространенным ошибкам относятся:
• Недостаток запятых. Если не использовать запятые для разделения элементов списка или частей предложений, это может сильно исказить смысл.
Правильно: Susan enjoys cooking, her cat and her dog.
Неправильно: Susan enjoys cooking her cat and her dog.
• Избыток запятых. Если запятые в предложении стоят там, где они не нужны, читатель может запутаться и не понять, о чем идет речь.
Правильно: Susan studied for her exam, then went for a walk to clear her head.
Неправильно: Susan studied, for her exam, then went for a walk, to clear her head.
• Its/it’s и their/they’re.
Its и their — это притяжательные местоимения, они указывают на принадлежность к участникам речи: the dog wagged its tail, they studied for their exam.
It’s и they’re — это сокращенные формы конструкций по два слова: it is (также it has) и they are. Например, it is raining — it’s raining, they are walking — they’re walking.
5. Пассивный и активный залог
Активный залог прямолинеен и предполагает активное участие, а пассивный залог имеет более формальный оттенок. Активный залог, как правило, используется в разговорной речи, а пассивный часто применим в научном и официальном письме. Используйте их правильно, чтобы задать нужный тон речи и письма.
• Активный залог: The dog chased the ball.
• Пассивный залог: The ball was chased by the dog.
На примере выше показано, как активный залог делает высказывание более непосредственным и лаконичным.
• Активный залог: Susan will present the final results tomorrow.
• Пассивный залог: The final results will be presented tomorrow.
На примере выше показано, как пассивный залог придает нейтральности и формальности предложению.
Грамматика для письменной части IELTS (Writing)
В блоке IELTS Writing выдаются два задания. Задание 2 длиннее, чем задание 1, но за его выполнение присуждается вдвое больше баллов.
Академический IELTS
• В задании 1 вам нужно описать своими словами картинку, схему или таблицу.
• В задании 2 потребуется написать эссе и аргументировать точку зрения, довод или проблему.
Стандартный IELTS
• В задании 1 нужно написать письмо об определенной ситуации.
• В задании 2 потребуется написать эссе и аргументировать точку зрения, довод или проблему в произвольном стиле.
Проверка знаний грамматики для письменной части IELTS (Writing)
Практиковаться перед сдачей блока Writing IELTS Academic или General Training можно с помощью тренировочных онлайн-тестов IELTS. Выполните тест, пройдитесь по своим ответам, сопоставляя результаты с критериями выше, и оцените свои знания грамматики по каждому пункту.
Подчеркните или обведите пункты, где вы не уверены в своих знаниях. Так вы сможете понять, какие правила грамматики вам нужно выучить. Также обратите внимание на пунктуацию и длину предложений, которая должна быть разной. Попробуйте переписать ответы и посмотрите, улучшился ли результат.
Грамматика для устной части IELTS (Speaking)
На экзамене IELTS в блоке Speaking вам предстоит побеседовать с сертифицированным экзаменатором и ответить на разные вопросы. Содержимое этого блока едино для экзаменов IELTS Academic и IELTS General Training.
В части 1 экзаменатор задаст вам общие вопросы на знакомые вам темы: дом, семья, интересы. В части 2 экзаменатор попросит вас непрерывно поговорить на определенную тему и задаст дальнейшие вопросы по ней в части 3.
Проверка знаний грамматики для устной части IELTS (Speaking)
Попрактиковаться перед сдачей IELTS Speaking можно с помощью тренировочных онлайн-тестов IELTS, лучше всего — записывая разговор и/или общаясь с партнером.
Если записать разговор возможности нет, проанализируйте свой монолог: запинались ли вы или, может быть, сказали что-нибудь не то. Проверьте грамматику — возможно, сказанное звучит не так из-за ошибки. Если записать разговор возможности нет, попросите кого-нибудь проконспектировать ваш монолог, чтобы вы проверили его после.
Если вы сможете определить проблемы с грамматикой, вы будете знать, чему уделить внимание в дальнейшей подготовке.
Грамматика для IELTS Listening и Reading
В блоке Listening на экзамене IELTS вы прослушаете четыре записи и затем ответите на ряд вопросов. В блоке Reading вас попросят прочесть три текстовых отрывка и ответить на вопросы. Содержимое блока Listening едино для экзаменов IELTS Academic и IELTS General Training, а блок Reading различается.
Проверка знаний грамматики для IELTS Listening и Reading
Самым важным аспектом грамматики для блоков IELTS Listening и Reading является понимание. Вы должны понимать смысл того, что говорится в текстах и записях, а смысл в значительной мере зависит от грамматики.
Как и с блоками Writing и Speaking, попрактиковаться для Listening и Reading можно с помощью тренировочных онлайн-тестов IELTS. Кроме того, отточить навыки аудирования и чтения можно, слушая и читая материалы, созданные носителями английского.