Oliy taʼlim muassasalarini samarali boshqarish uchun sharoit yaratish
"Oliy ta‘limda Ishga joylashish ko‘nikmalari" dasturi doirasida " Oliy taʼlim muassasalarini samarali boshqarish uchun sharoit yaratish" mavzusida veb-seminar muhokamasi bo'lib o'tdi.
Veb-seminar Britaniya Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligi hamda Respublika Oliy Ta‘lim Kengashi hamda Advance HE agentligi hamkorligida tashkil etildi.
Vebinar tarkibi:
Samarali boshqaruv jarayoni manfaatdor tomonlar uchun kerakli ishonchni va dastakni yaratadi, chunki tashkilot kerakli darajadagi maqsadlarga erishishini taʼminlashi kerak. Tobora kengayib borayotgan boshqarish nafaqat moliyaviy barqarorlik va meyoriy hujjatlar muvofiqligi, balki keng maʼnoda qiymat yaratish bilan ham uzviy bog‘liqdir. Ushbu sohalar mohiyatan ham o‘zaro bog‘liqdir. Bularning barchasiga erishadigan samarali boshqaruv tizimi uchun shart-sharoitlarni yaratishda hukumat, kafolat nazorat organlari va OTMlar asosiy rol o‘ynaydi.
2018 yildan buyon Buyuk Britaniya oliy taʼlimning o‘zgaruvchan meyoriy-normativ landshaftiga oid amaliy tajribaga asoslanib, ushbu sessiyada a) OTMlardagidagi samarali boshqaruvning o‘ziga xos xususiyatlari va b) hukumatlar, nazorat organlari va muassasalari doimiy ravishda takomillashtirish uchun foydalanishi kerak bo‘lgan turli xil vositalar ko‘rib chiqildi. Bunda biz belgilangan maqsadlarga javob beradigan boshqaruv madaniyatini saqlash uchun yuqori sifatli yetakchilik, xilma-xillik va inklyuzivlik zarurligini taʼkidlaymiz.
Sessiyani olib boruvchilar:
Viktoriya Xolbruk, Advance HE boshqaruv direktorining yordamchisi va Buyuk Britaniya davlat oliy taʼlim idorasining (va keyinchalik nazorat qiluvchi organ) sobiq katta ijrochi direktori. U universitetlarning muvofiqligi uchun masʼul bo‘lgan va ko‘plab boshqaruv va kafolat masalalarini hal qilgan.
Elison Jons, Advance HE, ijrochi direktori. U bugungacha, Buyuk Britaniyaning Oliy taʼlim hukumatidagi etakchilik, menejment va davlat boshqaruvi siyosati guruhini boshqarib kelgan, va u erda Viktoriya Xolbruk bilan tanishgan.

Создание условий для эффективного управления в высших учебных заведениях
В рамках нашей программы «Высшее образование для трудоустройства» был организован онлайн-семинар на тему «Создание условий для эффективного управления в высшем образовании».
Вебинар - совместное мероприятие Британского Совета, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Совета по высшему образованию Республики Узбекистан. Основная аудитория вебинара -  профессионалы в системе высшего образования и исследователи из Великобритании и Узбекистана, с которыми мы обменялись опытом и идеями.
Программа вебинара:
Эффективное управление создает уверенность и доверие у заинтересованных сторон, гарантируя, что организация достигает поставленных целей при помощи запланированных способов. Управление все в большей степени касается не только финансовой устойчивости и соблюдения нормативных требований, но и создания ценности в самом широком смысле и эти области по своей сути взаимосвязаны. Правительство, регулирующий орган и высшее учебное заведение должны играть соответствующую роль в создании условий для системы эффективного управления, которая позволяет достичь всего этого.
Опираясь на практический опыт меняющейся нормативно-правовой базы высшего образования в Великобритании с 2018 года, на этой сессии были рассмотрены а) признаки эффективного управления в высшем образовании и б) различные рычаги, которые правительства, регулирующие органы и учреждения должны использовать для постоянного совершенствования. При этом мы подчеркнули необходимость лидерства на высококачественном уровне, разнообразия и инклюзивности для поддержания культуры управления, отвечающей поставленным целям.
Спикеры:
Виктория Холбрук, помощник директора по управлению в Advance HE и бывший старший руководитель государственного органа высшего образования Англии, где она отвечала за соблюдение требований университетов и решала многие вопросы управления и обеспечения гарантий.
Элисон Джонс, исполнительный директор - Advance HE и ранее - Leadership Foundation for Higher Education. Ранее она возглавляла группу по вопросам руководства, управления и политики управления в правительственном органе высшего образования Англии, где и познакомилась с Викторией.