Oliy taʼlim muassasalarini samarali boshqarish uchun sharoit yaratish
"Oliy ta‘limda Ishga joylashish ko‘nikmalari" dasturi doirasida " Oliy taʼlim muassasalarini samarali boshqarish uchun sharoit yaratish" mavzusida veb-seminar muhokamasi bo'lib o'tdi.
Veb-seminar Britaniya Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta‘lim vazirligi hamda Respublika Oliy Ta‘lim Kengashi hamda Advance HE agentligi hamkorligida tashkil etildi.
Vebinar tarkibi:
Samarali boshqaruv jarayoni manfaatdor tomonlar uchun kerakli ishonchni va dastakni yaratadi, chunki tashkilot kerakli darajadagi maqsadlarga erishishini taʼminlashi kerak. Tobora kengayib borayotgan boshqarish nafaqat moliyaviy barqarorlik va meyoriy hujjatlar muvofiqligi, balki keng maʼnoda qiymat yaratish bilan ham uzviy bog‘liqdir. Ushbu sohalar mohiyatan ham o‘zaro bog‘liqdir. Bularning barchasiga erishadigan samarali boshqaruv tizimi uchun shart-sharoitlarni yaratishda hukumat, kafolat nazorat organlari va OTMlar asosiy rol o‘ynaydi.
2018 yildan buyon Buyuk Britaniya oliy taʼlimning o‘zgaruvchan meyoriy-normativ landshaftiga oid amaliy tajribaga asoslanib, ushbu sessiyada a) OTMlardagidagi samarali boshqaruvning o‘ziga xos xususiyatlari va b) hukumatlar, nazorat organlari va muassasalari doimiy ravishda takomillashtirish uchun foydalanishi kerak bo‘lgan turli xil vositalar ko‘rib chiqildi. Bunda biz belgilangan maqsadlarga javob beradigan boshqaruv madaniyatini saqlash uchun yuqori sifatli yetakchilik, xilma-xillik va inklyuzivlik zarurligini taʼkidlaymiz.
Sessiyani olib boruvchilar:
Viktoriya Xolbruk, Advance HE boshqaruv direktorining yordamchisi va Buyuk Britaniya davlat oliy taʼlim idorasining (va keyinchalik nazorat qiluvchi organ) sobiq katta ijrochi direktori. U universitetlarning muvofiqligi uchun masʼul bo‘lgan va ko‘plab boshqaruv va kafolat masalalarini hal qilgan.
Elison Jons, Advance HE, ijrochi direktori. U bugungacha, Buyuk Britaniyaning Oliy taʼlim hukumatidagi etakchilik, menejment va davlat boshqaruvi siyosati guruhini boshqarib kelgan, va u erda Viktoriya Xolbruk bilan tanishgan.

Webinar on 'Creating the conditions for good higher education governance'
As part of our Higher Education for Employability programme, we have organized a live webinar on the topic of ‘Creating the conditions for good higher education governance'.
The webinar is a joint event of the British Council, Ministry of higher and secondary specialized education of the Republic of Uzbekistan and the Higher Education Council of the Republic of Uzbekistan. It brings together higher education professionals and academics from the UK and Uzbekistan so we could exchange knowledge and ideas.
Webinar outline:
Good governance creates confidence and trust for stakeholders by ensuring that an organisation is achieving what it should, in the ways that it should. Increasingly governance is concerned not only with financial sustainability and regulatory compliance, but value creation in the broadest sense; these areas are inherently interconnected. A government, regulator and higher education institution all have a respective role to play in creating the conditions for a system of effective governance that achieves all of these things.
Drawing on case-study experience of a changing higher education regulatory landscape in Great Britain since 2018, this session considers a) the hallmarks of effective governance in HE and b) the different levers governments, regulators and institutions have to drive for continuous improvement. In doing so, we highlight the imperative of high-quality leadership and diversity and inclusion to sustain a governance culture which is fit-for-purpose.
The session was led by:
Victoria Holbrook, Assistant Director - Governance at Advance HE and a former senior leader at England’s higher education government body (and then regulator) where she was responsible for universities’ compliance and resolved many governance and assurance issues.
Alison Johns, Chief Executive – Advance HE and formerly the Leadership Foundation for Higher Education. Previously, she led the leadership, governance and management policy team at England’s higher education government body where she met Victoria.