Bugungi kunda bir-biriga bog‘liq bo‘lgan dunyomizda ingliz tili hamon odamlarga ish, o‘qish yoki dam olish paytida madaniy va til to‘siqlarini yengib o‘tish imkonini beruvchi yetakchi jahon tili bo‘lib qolmoqda.
Biroq, o‘z mavqeini saqlab qolish uchun til undan foydalanuvchilarning ehtiyojlariga moslashib o‘zgarib borishi zarur bo‘ldi. Bu esa tilni o‘qitish va baholash usullarimiz ham o‘zgarishi kerakligini anglatadi.
Ushbu maqolada zamonaviy dunyoda ingliz tilining ahamiyati va unga bo‘lgan talabning o‘zgarishi haqida mulohaza yuritamiz. Bandlik, texnologiya va global harakatchanlik sohasidagi joriy trendlarning oqibatlarini chuqur tahlil qilib, ingliz tilini shakllantiruvchi asosiy yo‘nalishlarni va uning turli kontekstlarda qo‘llanilishini ko‘rib chiqamiz. Shuningdek, o‘zgaruvchan ehtiyojlarga moslashish uchun til bilishni baholash usullari qanday takomillashayotganini ham o‘rganamiz.
Ingliz tili nima uchun muhim: o‘tmish, bugun va kelajak
Global o‘zgarishlarga qaramay, ingliz tili hamon xalqaro muloqot tili (lingua franca) bo‘lib qolmoqda va shunday davom etishi kutilmoqda. U savdo, ilm-fan, texnologiya, ijtimoiy tarmoqlar va boshqa sohalarda muloqotning asosiy kaliti hisoblanadi. Uning doimiy ommaviyligi ta’lim, ish imkoniyatlari va global harakatchanlik kabi omillar tufayli saqlanib qolmoqda.
Yigirma birinchi asrda ingliz tili undan har qanday kontekstda samarali foydalana oladigan har bir kishiga "tegishli"dir. Bu ko‘p tillilik ahamiyatini aks ettiradi, chunki ingliz tili kundalik muloqotda ko‘pincha boshqa tillar bilan yonma-yon qo‘llaniladi.
Ingliz tili ko‘plab sohalarda, ayniqsa kompyuter dasturlash kabi raqamli texnologiyalarda, shuningdek, ilmiy maqolalar aksariyat hollarda faqat ingliz tilida chop etiladigan ilmiy tadqiqot va oliy ta’lim sohalarida keng tarqalgani sababli, ish beruvchilar, ota-onalar va o‘quvchilar uni karyera muvaffaqiyati uchun zarur deb bilishadi va bu talabni yuzaga keltiradi.
Natijada, bizning Ingliz tilining kelajagi hisobotimiz ko‘rsatishicha, ingliz tilini o‘rganuvchilar soni keyingi o‘n yil ichida barqaror qolishi yoki hatto ortishi kutilmoqda. [1]
Shunday bo‘lsa-da, an’anaviy ravishda o‘qitish va imtihonlarda grammatika, soʻz boyligi hamda o‘qish va yozish kabi qabul qilish ko‘nikmalariga urg‘u berilgan bo‘lsa, bugungi kunda ish beruvchilar to‘rtala til ko‘nikmasini ham yaxshi egallashni talab qilmoqdalar. Biroq, bu va talab qilinadigan malaka darajasi lavozim va sohaga qarab farqlanadi. Masalan, hujjatlarni tahlil qilish va hisobotlar tayyorlash uchun o‘qish va yozish ko‘nikmalari juda muhim. Aksincha, sayohat va mehmondo‘stlik kabi xizmat ko‘rsatish sohalarida gapirish va tinglab tushunish ko‘nikmalari mijozlar bilan muloqot qilishda hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Bank va huquqshunoslik kabi ba’zi yuqori tavakkalchilik sohalari yuqori darajadagi malaka va texnik ingliz tilini talab qiladi. Biroq, sayohat yoki transport kabi sohalar uchun kasbiy ingliz tilining past darajalari, ayniqsa "kundalik ingliz tili" ko‘pincha yetarli bo‘ladi. Shuningdek, ingliz tili ona tili bo‘lmagan mamlakatlarda o‘rtadan yuqorigacha darajadagi ingliz tili ko‘pincha maqbul hisoblanadi, ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda esa yuqoriroq darajalar kutilishi mumkin.
Har qanday holatda ham, til bilish salohiyati tashkilotning barcha bosqichlarida tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Shuni hisobga olgan holda, xodimlarning til ko‘nikmalarini oshirishga e’tibor qaratish tashkilotlarga iste’dodli xodimlarni jalb qilish va ularni saqlab qolishda yordam berishi mumkin.
Zamonaviy hayotning ko‘p sohalarida bo‘lgani kabi, texnologiyalar ingliz tili kelajagining kalitidir. Baholash jarayonlari tobora raqamlashib bormoqda. Innovatsion yangi texnologiyalar va formatlar o‘rganish va sinov tajribalarini yaxshilashi mumkin, bu esa ta’lim sohasida sezilarli afzalliklarni taqdim etadi.
Baholashning roli
Ta’kidlanganidek, ingliz tilini o‘rganishga intilish ko‘pincha bandlik imkoniyatlarini kengaytirish istagidan kelib chiqadi. Shu bois, o‘quvchilar va ish beruvchilarning ehtiyojlari o‘quv dasturlari va baholash tizimlarini tobora ko‘proq shakllantirmoqda. Ingliz tili endi ko‘proq muloqot vositasi sifatida qaralmoqda, bunda gapirish va tinglab tushunish koʻnikmalari grammatika va soʻz boyligidan kam bo‘lmagan, balki ba’zan muhimroq ahamiyatga ega. Shunday bo‘lsa-da, ko‘plab an’anaviy imtihonlar hamon o‘qish, yozish, grammatika va soʻz boyligiga e’tibor qaratmoqda. Buning asosiy sababi, tinglab tushunish va gapirish ko‘nikmalariga nisbatan ularni koʻrib chiqish va baholash osonroqdir. Bu holat zamonaviy ehtiyojlarga mos kelmasligi aniq bo‘lib, yanada keng qamrovli va moslashuvchan baholash yechimlarini ishlab chiqish zarurligini ko‘rsatmoqda.
O‘qitish va baholashda sun’iy intellektni joriy etish bir potensial yechimni taklif etadi: sun’iy intellektga asoslangan vositalar yanada dinamik va interaktiv baholashlarni ta’minlab, keng ko‘lamli til ko‘nikmalarini samaraliroq baholash imkonini beradi. Masalan, sun’iy intellekt real vaqt rejimida nutq namunalari, talaffuz va ravonlikni tahlil qila oladi. Biroq, imtihonlarning xavfsizligi, texnologiyadan foydalanish imkoniyati cheklangan shaxslar uchun qulayligi, shuningdek, algoritmik xatolik ehtimoli haqida xavotirlar saqlanib qolmoqda. Shu sababli, Britaniya Kengashining barcha testlari "axloqiy dizayn" yondashuvi asosida ishlab chiqilgan bo‘lib, bunda biz yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni oldindan ko‘rib chiqamiz va yechimlarni boshidanoq test dizayniga singdiramiz.
Shunga qaramay, o‘zgaruvchan global sharoitlar va ehtiyojlarga moslashish uchun maxsus ishlab chiqilgan testlar ham mavjud.
Aptis ESOL: jahon tili uchun moslashtirilgan moslashuvchan test
Ingliz tilini o‘rganish imkoniyatlaridan foydalanish uchun ko‘pchilik o‘z bilim darajasini tez va ishonchli tarzda ko‘rsata olishi zarur. Axir, ish yoki universitetga ariza topshirayotgan bo‘lsangiz, hech kim sizning sertifikatingizni oylab kutib o‘tirmaydi.
Biz Aptis ESOL imtihonini aynan mana shu ehtiyojlarni e’tiborga olgan holda ishlab chiqdik.
Aptis ESOL - Britaniya Kengashi tomonidan yaratilgan va Ofqual tomonidan nazorat qilinadigan ishonchli, moslashuvchan ingliz tili bilimi darajasini aniqlash imtihoni hisoblanadi. Atigi 72 soat ichida aniq natijalar taqdim etilishi bilan, bu imtihon talabalar, mutaxassislar va muassasalarga universitetlar, vazirliklar, ish beruvchilar va boshqa tashkilotlarning talablariga mos keladigan ingliz tili darajasini oshirish va namoyish etish imkonini beradi.
Aptis ESOL Advanced imtihonini topshirganlardan biri, Madridlik o‘qituvchi, shunday ta’kidlaydi: "Aptis ESOL menga gapirish va yozish kabi bir qator ko‘nikmalarda o‘zimga bo‘lgan ishonchni oshirishga yordam berdi."
Raqobatbardosh narxlar va foydalanuvchilarga qulay, kompyuterga asoslangan topshirish usuli bilan Aptis ESOL imtihon topshiruvchilar uchun qulay va hamyonbop, shu bilan birga muassasalarga ingliz tili bilimini tasdiqlash uchun moslashuvchan, ishonchli yechimni taqdim etadi. U Britaniya Kengashi yoki uning ishonchli hamkorlari nazorati ostida o‘tkaziladi, shuning uchun imtihon zamonaviy ehtiyojlar va mahalliy talablarga mos keladigan amaliy yechimni taklif etadi, ayni paytda jahon tili uchun mos global standartlarni saqlab qoladi. Shuningdek, u 2012-yilda ishga tushirilganidan beri 85 mamlakatda 18 million kishi tomonidan topshirilgan Aptis imtihoni bilan bir xil ilmiy tadqiqotlarga asoslangan.
Uni rivojlantirishga sarflagan barcha mehnatimizni inobatga olgan holda, Aptis ESOL hozirda Yevropa Ittifoqining 11 mamlakatida: Bolgariya, Kipr, Chexiya, Germaniya, Gretsiya, Vengriya, Italiya, Polsha, Portugaliya, Ruminiya va Ispaniyada ish beruvchilar, davlat sektori va ta’lim muassasalari tomonidan tan olinganidan mamnunmiz.
Ingliz tili – jahon tili
Ingliz tili yaqin kelajakda jahon tili sifatidagi o‘rnini saqlab qolishi kutilmoqda. U globallashuv, texnologik taraqqiyot va ish joyidagi o‘zgaruvchan talablarni yengib o‘tishga qodir. Biroq buning uchun til moslashuvchan bo‘lishi va yangi ehtiyojlar hamda sharoitlarga ko‘nikishi lozim.
O‘qitish va baholash tizimlarimiz ham shunday yo‘l tutishi kerak. Ikkala tizim ham zamonaviy qiziqishlarni, texnologiyalarning keng tarqalganligini va ish yoki o‘qish uchun zarur bo‘lgan amaliy til hamda ko‘nikmalarga ortib borayotgan e’tiborni aks ettirish uchun rivojlanishi zarur.
Shu nuqtai nazardan, Aptis ESOL o‘quvchilar va ish beruvchilarning o‘zgaruvchan ehtiyojlarini qondirish uchun mo‘ljallangan istiqbolli va moslashuvchan yechimni taqdim etadi. U shaxslar va muassasalar uchun shaxsiy va kasbiy rivojlanishning ishonchli vositasi bo‘lib xizmat qiladi, o‘rganuvchilarga bugungi kunda, ertaga va uzoq kelajakda o‘zlarining ingliz tili qobiliyatlarini ishonch va aniqlik bilan namoyish etish imkonini beradi.

В эпоху глобализации английский язык сохраняет свое господствующее положение, позволяя людям из разных стран преодолевать культурные и языковые барьеры в процессе работы, учебы или на отдыхе.
Однако, чтобы сохранить этот статус, английскому языку пришлось немало измениться с учетом потребностей носителей. Поэтому необходимо адаптировать и наш подход к обучения языку и оцениванию учащихся.
В этой статье мы рассмотрим, почему английский язык важен в современном мире и как меняется его востребованность. Мы рассмотрим тенденции в сфере занятости, технологий и глобальной мобильности, а также основные закономерности, влияющие на английский язык и его использование в разных ситуациях. Мы также попытаемся понять, как в ответ на меняющиеся потребности развиваются системы оценивания языковых навыков.
Важность английского языка: прошлое, настоящее и будущее
Несмотря на глобальные изменения, английский остается языком международного общения и, похоже, что сохранит этот статус и в дальнейшем. Он играет ключевую роль в коммуникации в таких отраслях, как торговля, наука, технологии, социальные сети и не только. Неизменная популярность английского, в частности, обусловлена возможностями, которые он открывает в сферах образования, трудоустройства и глобальной мобильности.
В XXI веке английский язык принадлежит каждому, кто эффективно применяет его в любом контексте. Это отражает важность многоязычия, при котором английский часто сосуществует с другими языками в повседневном общении.
Английский язык занимает важное место во многих областях — в сфере цифровых технологий, например компьютерном программировании, в науке и высшем образовании, где научные статьи зачастую публикуются только на английском. Главный спрос на английский исходит от работодателей, родителей и учащихся, которые считают его необходимым условием для успешной карьеры.
В итоге наш отчет о будущем английского языка Future of English показал, что в ближайшее десятилетие количество изучающих английский останется стабильным и даже может увеличиться. [1]
Однако если при обучении и тестировании акцент традиционно делался на грамматике, словарном запасе и таких навыках, как чтение и письмо, то в наши дни работодатели чаще требуют высоких результатов по всем четырем языковым навыкам. Ожидания и требуемый уровень владения зависят от роли и отрасли. Например, чтение и письмо необходимы для анализа документов и составления отчетов. В то же время, навыки устной речи и аудирования играют ключевую роль при взаимодействии с клиентами в сфере обслуживания, например туристическом и гостиничном бизнесе.
В некоторых отраслях с высокой ответственностью, например в банковском деле и юриспруденции, также требуется высокий уровень владения техническим английским. Однако в таких областях, как туризм или перевозки, часто достаточно более низкого уровня профессионально-технического английского, особенно «повседневного». Точно так же в неанглоязычных странах часто достаточно уровня владения английским от среднего до продвинутого, тогда как в англоязычных странах могут ожидать более высокого уровня.
В любом случае, знание языка играет все большую роль на всех организационных уровнях. Таким образом, акцент на обучение сотрудников языковым навыкам может помочь организациям привлекать и удерживать специалистов.
Как и в большинстве сфер современной жизни, на будущее английского языка влияет технологический прогресс. Тесты все чаще проводятся в цифровом формате. Благодаря своим преимуществам для образовательного процесса инновационные технологии и форматы могут расширить арсенал средств обучения и тестирования.
Роль оценивания
Как уже упоминалось, изучение английского языка часто мотивировано возможностями трудоустройства. Поэтому учебные планы и оценивания все больше определяются потребностями учащихся и работодателей. Английский чаще рассматривается как инструмент коммуникации, в котором навыки устной речи и аудирования важны не меньше — если не больше, — чем грамматика и словарный запас. Однако многие традиционные тесты по-прежнему сосредоточены на чтении, письме, грамматике и словарном запасе. Отчасти это объясняется тем, что указанные навыки легче оценивать, чем аудирование и устную речь. Это явно не соответствует требованиям современности, что подчеркивает необходимость создания более комплексных и гибких решений для оценивания.
Одно из таких решений предусматривает внедрение искусственного интеллекта в процесс обучения и оценивания. Инструменты на основе ИИ могут обеспечить более динамичное и интерактивное оценивание, а также эффективнее учитывать расширенный спектр языковых навыков. Например, ИИ может анализировать речевые паттерны, произношение и беглость речи в реальном времени. Однако остаются определенные вопросы по поводу защищенности тестов, ограниченности доступа некоторых людей к технологиям и потенциальной необъективности моделей. Поэтому все тесты British Council разрабатываются по принципу «проектируемой этичности», согласно которому мы прогнозируем потенциальные проблемы и изначально внедряем их решения в дизайн теста.
Однако существуют тесты, которые специально адаптируются к меняющимся глобальным условиям и потребностям.
Aptis ESOL — гибкий тест для языка мирового уровня
Чтобы воспользоваться возможностями, которые открывает изучение английского языка, людям часто нужно быстро и достоверно продемонстрировать свой уровень. Ведь если ты претендуешь на вакансию или место в университете, никто не будет несколько месяцев ждать твой сертификат.
Мы учли эти потребности в нашем тесте Aptis ESOL.
Aptis ESOL — это достоверный и гибкий тест на знание английского языка, разработанный British Council согласно требованиям Управления по регулированию квалификаций и экзаменов. Этот тест позволит студентам, специалистам и учреждениям повысить и продемонстрировать свой уровень владения английским в соответствии с требованиями университетов, министерств, работодателей и других организаций. При этом результаты можно получить в течение всего 72 часов.
Один учитель из Мадрида, сдавший тест Aptis ESOL Advanced, рассказал: «Прохождение Aptis ESOL помогло мне обрести уверенность в ряде навыков, таких как устная и письменная речь».
Благодаря конкурентоспособным расценкам и интуитивной компьютерной модели сдачи Aptis ESOL предлагает учащимся удобство и доступность, а учебным заведениям — гибкое и защищенное решение для подтверждения уровня владения английским языком. Тест проводится под надзором British Council или его проверенных партнеров. Таким образом, он представляет собой практичное решение, которое адаптируется к современным потребностям и местным требованиям, сохраняя глобальную стандартизированность, соответствующую мировому статусу английского. Новый экзамен основан на тех же исследованиях, что и наш тест Aptis, который с момента его запуска в 2012 году прошли 18 миллионов человек в 85 странах.
Мы вложили огромные усилия в создание теста Aptis ESOL, и поэтому очень рады, что он теперь признается работодателями, государственным сектором и учебными заведениями в 11 странах Европейского союза: Болгарии, Венгрии, Германии, Греции, Испании, Италии, Кипре, Польше, Португалии, Румынии и Чехии.
Английский как язык мирового общения
Похоже, в обозримом будущем английский язык сохранит свой мировой статус, выдержав бури глобализации, технологического прогресса и меняющихся требований на рабочих местах. Однако для этого язык должен оставаться гибким и адаптироваться к меняющимся потребностям и условиям.
Это касается и наших систем обучения и оценивания. Нужно развивать оба направления, чтобы они отражали современные интересы, повсеместность технологий, а также растущий акцент на живом языке и навыках, необходимых для работы или учебы.
В этом контексте тест Aptis ESOL представляет собой дальновидное и гибкое решение, разработанное с учетом меняющихся потребностей учащихся и работодателей. Он предлагает частным лицам и учебным заведениям достоверный инструмент для личного и профессионального развития, который позволит учащимся уверенно и точно демонстрировать свои способности к английскому языку как в настоящем, так и далеком (и не очень) будущем.
Хотите получить доступ к достоверному тесту английского, который будет соответствовать вашим потребностям?