Talabalar milliy ilmiy-ma'rifiy markazi" konsepsiyasini ishlab chiqishga o'z hissasini qo'shish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi huzuridagi ishchi guruh Talabalar o'quv markazlarini tashkil qilish amaliyoti bo'yicha eng yaxshi xalqaro va milliy tajribalarni o'rganish maqsadida 2017 yil 19-23 iyun kunlari Britaniya Kengashi tomonidan taklif etilgan Buyuk Britaniyalik maslahatchisi Kristofer Leyn bilan birga ishladi.
Dastur doirasida barcha manfaatdor tomonlar, jumladan, arxitektorlar va qurilish kompaniyalari, universitet rektorlari, o'quv ishlari bo'yicha prorektorlar, tadqiqot va ma'rifiy masalalr bo'yicha prorektorlar bilan, bo'lim boshliqlari, sotsiolog va psixologlar, AKT mutaxassislari, bosh kutubxonalar va, albatta, talabalar bilan maslahatlashuv va fokus-guruhlar olib borildi; Dasturning bir qismi sifatida O'zbekistonning 6 viloyatida universitet boshqaruvi jamoalari bilan videokonferentsiya tashkil etildi.
Intensiv haftalik natijalari bo'yicha, O'zbekistonda yosh avlod uchun yangi rivojlanish imkoniyatlarini yaratishga qaratilgan hayajonli tashabbusning keyingi bosqichlarini xabardor qilishga qaratilgan xulosalar va tavsiyalardan iborat hisobot tayyorlandi.

To contribute to the development of the Concept of a National Students’ Research and Enlightenment Centre a working group under the Ministry of higher and secondary specialised education of Uzbekistan worked with a UK consultant Christopher Lane invited by the British Council to explore best international and national practice of setting up Students’ Learning Centres from June 19 to 23 2017.
The programme included consultations and focus groups with all stakeholders including architects and construction companies, university rectors, pro-rectors in charge of curriculum, research and enlightenment, heads of departments, sociologists and psychologists, ICT specialists, chief librarians and, of course, students; as part of the programme a video conference with university management teams in 6 regions of Uzbekistan was organised.
As a result of intensive week a report summarising findings and recommendations were produced to inform next steps of an exciting initiative to create new development opportunities for young generation in Uzbekistan.