Talabalar milliy ilmiy-ma'rifiy markazi" konsepsiyasini ishlab chiqishga o'z hissasini qo'shish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligi huzuridagi ishchi guruh Talabalar o'quv markazlarini tashkil qilish amaliyoti bo'yicha eng yaxshi xalqaro va milliy tajribalarni o'rganish maqsadida 2017 yil 19-23 iyun kunlari Britaniya Kengashi tomonidan taklif etilgan Buyuk Britaniyalik maslahatchisi Kristofer Leyn bilan birga ishladi.
Dastur doirasida barcha manfaatdor tomonlar, jumladan, arxitektorlar va qurilish kompaniyalari, universitet rektorlari, o'quv ishlari bo'yicha prorektorlar, tadqiqot va ma'rifiy masalalr bo'yicha prorektorlar bilan, bo'lim boshliqlari, sotsiolog va psixologlar, AKT mutaxassislari, bosh kutubxonalar va, albatta, talabalar bilan maslahatlashuv va fokus-guruhlar olib borildi; Dasturning bir qismi sifatida O'zbekistonning 6 viloyatida universitet boshqaruvi jamoalari bilan videokonferentsiya tashkil etildi.
Intensiv haftalik natijalari bo'yicha, O'zbekistonda yosh avlod uchun yangi rivojlanish imkoniyatlarini yaratishga qaratilgan hayajonli tashabbusning keyingi bosqichlarini xabardor qilishga qaratilgan xulosalar va tavsiyalardan iborat hisobot tayyorlandi.

В целях развития концепции национального информационно-просветительского центра для студентов, рабочая группа Министерства высшего и средне-специального образования Республики Узбекистан и консультант из Великобритании Кристофер Лейн, прибывший в Узбекистан по приглашению Британского Совета, обсудили передовую мировую и национальную практику по созданию образовательно-просветительских Центров для студентов.
Программа включала консультации и фокус-группы с основными участниками процесса создания Центра – архитекторами и строительными компаниями, ректорами университетов, проректорами по научной, учебной и просветительской работе, заведующими кафедрами, социологами и психологами, специалистами по ИКТ, представителями библиотек и, конечно же, студентами; в рамках программы проведена видео-конференция с руководителями и представителями шести региональных вузов.
По результатам недельной программы, консультант предоставил отчет и рекомендации, которые внесут свою лепту в реализацию столь важной инициативы, направленной на создание новых возможностей для молодого поколения Узбекистана.