Biz O‘zbekistonda Britaniya Kengashining «New Directions» - 2-Ingliz tilini bilish darajasini baholash bo‘yicha anjumanini e’lon qilishdan mamnunmiz.
Anjumanning maqsadi mahalliy va xalqaro darajadagi ingliz tilini baholashning tendentsiyalari va yondashuvlari bo‘yicha istiqbol va tushunchalarni taqdim etishdan iborat. U innovatsion yondashuvlar va amaliy yechimlarni taqdim etish uchun siyosat ishlab chiqaruvchilar, amaliyotchilar va tadqiqotchilarni birlashtiradi, bunda asosiy e’tibor amaliyotdan misollar va bajarilayotgan ishlar bo‘yicha hisobotlarga qaratiladi.
Sanalar: Juma 10 mart
Joy: Jahon tillari universiteti
Mavzu: Ingliz tilini isloh qilish va sifatli ta’lim
Kichik mavzular:
• Til taʼlimi islohotiga yaxlit yondashuvlar: til oʻrgatish, oʻrganish va baholashga kompleks yondashuvni joriy etish
• Salohiyatni roʻyobga chiqarish: siyosat, ishtirok va ta’sir
• 21-asrda ish, oʻqish va shaxsiy ehtiyojlari uchun ingliz tili: 4 ta malakani boʻyicha imtihon qilish uchun dalillar
• Sifatni baholash usullari va mahsulotlari orqali ingliz tili ta’limi sifatini ta’minlash
«New Directions in English Language Assessment» bu Britaniya Kengashining til imtihoni va baholash boʻyicha asosiy anjumanidir. 2013 yilda tashkil etilganidan buyon 12 ta anjuman boʻlib oʻtdi, oʻntasi Sharqiy Osiyoda va ikkitasi Lotin Amerikasida. Anjuman mahalliy, mintaqaviy va xalqaro darajadagi ingliz tilini baholashning tendensiyalari va yondashuvlari haqida istiqbol va tushuncha beradi.
«New Directions»ning maqsadlari:
• Ta’lim tizimlarida ingliz tilini baholash sohasidagi zamonaviy ishlanmalar va ilgʻor tajribalar almashish uchun noyob platforma yaratish.
• Mintaqaviy va xalqaro darajada siyosat ishlab chuqaruvchilar, ta’lim mutaxassislari, olimlar, oʻqituvchilar va baholash boʻyicha amaliyotchilar oʻzaro aloqada boʻlishlari, ma’lumot almashishlari va sohadagi etakchi oʻzgarishlardan xabardor boʻlishlari uchun dinamik makonni ta’minlash.
• Mahalliy ehtiyojlarga javob beradigan va jahon standartlariga mos keladigan baholash yechimlarini topish uchun turli mintaqaviy va xalqaro mutaxassislar oʻrtasida doimiy muloqotga yordam berish.
«New Directions» turkumi manfaatdor tomonlarni birlashtirib, tilni baholash va isloh qilishning asosiy mavzulari bo‘yicha munozaralarni davom ettiruvchi muvaffaqiyatli global anjumanlarimizga tayanadi. «New Directions» turkumi mahalliy darajadagi alohida dolzarb mavzularga qaratilgan boʻlib, oʻqitish, oʻrganish va baholashga yaxlit yondashuvda muammo va yechimlarni muhokama qilish uchun mahalliy va Buyuk Britaniya mutaxassislarini birlashtirishga qaratilgan. «New Directions» turkumidagi tadbirlarimiz ishtirokchilari oʻzlarining taʼlim kontekstiga eʼtibor qaratishlari va shu bilan birga turkumdagi xalqaro anjumanlar bilan bogʻliq holda til oʻrgatish, oʻrganish va baholash boʻyicha kengroq, global munozaraning bir qismi boʻlishlari mumkin.
«Sifatli taʼlim yili»da «New Directions» tadbiri Oʻzbekistonda til bilish darajasini baholash taʼlim tizimidagi taʼlim islohotlarini qanday ragʻbatlantirishi va shakllantirishi mumkinligini muhokama qiladigan forumdir.

Мы рады объявить о проведении 2-й конференции Британского Совета по оценке уровня владения английским языком серии «New Directions» в Узбекистане.
Цель конференции - представить перспективы и понимание тенденций и подходов в оценке английского языка на местном и международном уровнях. Она соберет вместе разработчиков политики, практиков и исследователей для презентации инновационных подходов и практических решений с акцентом на реальные примеры из практики и отчеты о проделываемой работе.
Даты: пятница 10 марта
Место: Университет мировых языков
Тема: Реформа английского языка и качественное образование
Подтемы:
• Целостные подходы к реформе языкового образования: внедрение комплексного подхода к преподаванию, изучению и оценке языка
• Реализация потенциала: политика, вовлечение и воздействие
• Английский язык для работы, учебы и личных потребностей 21-го века: аргументы в пользу тестирования по 4-м навыкам
• Обеспечение качества образования в области английского языка посредством методов и продуктов оценки качества
«New Directions in English Language Assessment» это флагманская конференция Британского Совета по языковому тестированию и оценке. С момента своего основания в 2013 году конференция отметила 12 выпусков, десять в Восточной Азии и два в Латинской Америке. Конференция предоставляет перспективы и понимание тенденций и подходов в оценке английского языка на местном, региональном и международном уровнях.
Цели «New Directions»:
• Создать уникальную платформу для обмена передовыми разработками и передовым опытом в области оценки английского языка в системах образования.
• Обеспечить динамичное пространство, в котором региональные и международные разработчики политики, специалисты в области образования, ученые, преподаватели и практики по оценке могут взаимодействовать, обмениваться информацией и быть в курсе ведущих событий в этой области.
• Способствовать постоянному диалогу между различными региональными и международными специалистами для поиска решений в области оценки, которые отвечают местным потребностям и соответствуют мировым стандартам.
Мероприятия серии «New Directions» опираются на наши успешные глобальные конференции, объединяя заинтересованные стороны и продолжая обсуждение ключевых тем в области оценки и реформы языка. Мероприятия серии «New Directions» посвящены темам, которые особенно актуальны на местном уровне, и направлены на объединение местных и британских специалистов для обсуждения проблем и решений в рамках целостного подхода к преподаванию, обучению и оценке. Участники наших мероприятий серии «New Directions» могут рассчитывать на то, что их внимание будет сосредоточено на их собственном образовательном контексте, и в то же время они станут частью более широкого, глобального обсуждения о преподавании, изучении и оценке языков, связанной с международными конференциями серии «New Directions».
В год «Качественного образования» мероприятие серии «New Directions» в Узбекистане представляет собой форум для обсуждения того, как оценка уровня владения языком может стимулировать и формировать образовательные реформы в системе образования.