Britaniya Kengashi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Buyuk Britaniyaning Advance HE hamda Quality Assurance Agency (QAA) tashkilotlari bilan hamkorlikda Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimini rivojlantirishning ikkita muhim tarkibiy qismi ustida ish olib bormoqda.
Universitet boshqaruvi
Going Global Partnerships hamkorlik dasturining Oliy taʼlim muassasalari boshqaruvi yoʻnalishi Oʻzbekistondagi oliy taʼlim muassasalari uchun Boshqaruv Kodeksini yaratishni maqsad qilgan boʻlib, bu orqali loyiha mamlakatdagi oliy taʼlimning barqaror va tizimli rivojlanishiga hissa qoʻshadi.
Birinchi bosqich uch-besh yillik strategik qarashning bir qismi boʻladi va oliy taʼlim yanada rivojlantirish uchun zarur boʻlgan akademik boshqaruvni taʼminlash maqsadida milliy va mahalliy darajada salohiyat va imkoniyatlarni yuksaltirishni oʻz ichiga oladi.
Loyiha birinchi bosqichining maqsadlari (2023–24)
• Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi va boshqa manfaatdor tomonlar bilan hamkorlikda universitet boshqaruvi kodeksiga oid asosiy yoʻnalishlarni aniqlash va oʻrganish.
• Vazirlik huzurida milliy sifatni taʼminlash (QA) ishchi guruhini tashkil etish.
• Amaldagi boshqaruv amaliyotlarini koʻrib chiqish va universitetlarda samarali boshqaruvning ahamiyati va foydasini tahlil qilish.
• Xalqaro ilgʻor tajribalarni ulashish hamda boshqaruv kodeksi va unga daxldor hujjatlarni ishlab chiqish va joriy etish uchun salohiyat va imkoniyatlarni shakllantirish.
• Vazirlik va Advance HE bilan hamkorlikda oʻtkaziladigan Change Academy dasturi orqali universitet boshqaruvi kodeksini ishlab chiqish, amalga oshirish va mustahkamlash boʻyicha reja tuzish.
Loyiha ikkinchi bosqichining maqsadlari (2024–25)
• Universitet Boshqaruvi Kodeksining umumiy tamoyil va jihatlarini sinovdan oʻtkazish orqali uni joriy etishga tayyorgarlik va qiziqishni baholash maqsadida Vazirlik va boshqa manfaatdor tomonlar bilan hamkorlik qilish.
• Boshqaruv Kodeksi qanday tartibga soluvchi kontekstda joriy etilishini aniqlash, islohotlarga tayyorgarlik darajasini baholash, shuningdek, mavjud toʻsiqlar va imkoniyatlarni aniqlash maqsadida Vazirlik bilan normativ-huquqiy asoslarni tahlil qilish.
• Boshqaruv Kodeksini ishlab chiqish boʻyicha kelishilgan asosiy mexanizm va metodologiyani amalga oshirish.
• Mustaqil faoliyat yuritish madaniyatini oliy taʼlim muassasalarida chuqur singdirishga xizmat qiluvchi dasturlar va vositalarni ishlab chiqishni qoʻllab-quvvatlaydigan yangilangan Change Academy modelini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish.
• Boshqaruv Kodeksi joriy etilishidan oldin boshqaruv organlari va boshqaruv sohasidagi mutaxassislar uchun amaliyot hamjamiyatlarini shakllantirish.
Uchinchi bosqichning maqsadlari (2025–26)
• Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, oliy taʼlim muassasalari va yangidan tashkil etilgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Taʼlim sifatini taʼminlash milliy agentligiga oliy taʼlim islohotlari, meʼyoriy-huquqiy muhit va universitet boshqaruvi boʻyicha doimiy maslahat va koʻmak koʻrsatish.
• Vazirlik huzuridagi Universitet Boshqaruvi ishchi guruhini yanada rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash.
• Universitet Boshqaruvi Kodeksi loyihasini koʻrib chiqish, Vazirlik va huquqshunos maslahatchilar tomonidan bildirilgan fikr-mulohazalarga javob berish hamda Vazirlik strategiyasini qoʻllab-quvvatlash.
• Yaxshi boshqaruvni rivojlantirish va milliy Universitet Boshqaruvi Kodeksini amaliyotga joriy etish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish maqsadida tajriba almashinuv va hamkorlikni davom ettirish uchun Governance Change Academy Network (G-CAN) tarmogʻini kuchaytirish boʻyicha yangi yondashuvlarni ishlab chiqish.
• Universitetlar boshqaruv kengashi aʼzolari va kengash kotiblari uchun yangi moslashtiruv dasturlarini ishlab chiqish va tajriba tariqasida joriy etish.
• Universitetlarda boshqaruvni samarali tashkil etishni taʼminlovchi yangi yuqori lavozim – Boshqaruv kengashi kotibi lavozimini joriy etishni qoʻllab-quvvatlash.
• Universitet Boshqaruvi Kodeksini meʼyoriy-huquqiy doirada samarali joriy etish uchun salohiyat va imkoniyatlarni oshiruvchi qoʻshimcha dasturlar bilan birga amalga oshirish jadvalini ishlab chiqish.
• Loyiha amalga oshirilishi boʻyicha yakuniy hisobot tayyorlash.
• 2025–26-yillarda bu ishlar Britaniya Kengashining Going Global Partnerships dasturi doirasidagi KPI va taʼsir koʻrsatkichlariga muvofiq amalga oshiriladi.
Oliy taʼlim sifat standartlari
Going Global Partnerships dasturining “Oliy taʼlim uchun sifat standartlari” yoʻnalishi Oʻzbekiston Oliy taʼlim tizimi Sifat Kodeksini ishlab chiqishning asoslarini yaratishni maqsad qiladi.
Ushbu birinchi bosqich uch-besh yillik strategik qarashning bir qismi boʻladi. Uning asosiy maqsadi milliy va mahalliy darajada salohiyatni shakllantirish hamda imkoniyatlarni rivojlantirish tizimlarini yoʻlga qoʻyishdan iborat. Bu tizimlar muvaffaqiyatli oliy taʼlim tizimining ajralmas tarkibiy qismi boʻlgan samarali akademik boshqaruvni taʼminlashga xizmat qiladi.
Birinchi bosqichning maqsadlari quyidagilardan iborat boʻldi (2023–24)
• Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzurida milliy sifatni taʼminlash ishchi guruhini tuzish.
• Sifatni taʼminlash boʻyicha ishchi guruh uchun guruh oldiga qoʻyilgan maqsadlarga erishishini taʼminlash maqsadida ilk trening dasturlari va davomli qoʻllab-quvvatlovni taklif etish.
• Oʻzbekistondagi mavjud sifatni taʼminlash standartlarini xalqaro standartlar bilan taqqoslash orqali tahlil qilish va ichki (institutsional) hamda tashqi milliy sifat kodeksini ishlab chiqish uchun asos yaratish.
• Oliy taʼlimda sifatni taʼminlash boʻyicha Milliy Sifat Kodeksini ishlab chiqish uchun metodologik asos yaratish; mazkur Kodeks oliy taʼlim sifatini baholash va boshqarishda asosiy manba va umumiy standartlar tizimi sifatida xizmat qiladi.
• Ichki sifat auditi boʻyicha qoʻllanma yoki vazirlik buyrugʻini ishlab chiqishni qoʻllab-quvvatlash.
Loyiha ikkinchi bosqichining maqsadlari (2025–26)
• Oʻzbekiston Oliy taʼlim sifat kodeksini keyingi bosqichlarda ishlab chiqishda yangilangan iteratsiyaga asos boʻlishi uchun normativ-huquqiy asos, yangidan tashkil etilgan Taʼlim sifatini taʼminlash milliy agentligi va Vazirlikning oʻrni va vazifalari boʻyicha chuqurroq tushunchaga ega boʻlish.
• Ishning keyingi bosqichiga barcha manfaatdor tomonlarni – oliy taʼlim muassasalari xodimlari, regulyator tashkilot va vazirlikni faol jalb etish.
• Turli manfaatdor tomonlar uchun salohiyat va imkoniyatlarni rivojlantirish, shuningdek, amaliyot hamjamiyatlarini shakllantirishga xizmat qiluvchi oʻquv muhiti va transformatsiya jarayonlari uchun vaqt va makon yaratish.
• Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Taʼlim sifatini taʼminlash milliy agentligi, Vazirlik va yuridik tashkilotlar oʻrtasida yaqin hamkorlikni taʼminlash.
• Milliy ustuvor yoʻnalishlarga muvofiq sifatni taʼminlash tizimining barqaror yondashuvini ishlab chiqish. Bunda akademik boshqaruvning sifat va standartlarga asoslangan boʻlishi, talabalar tajribasi va taʼlim sifati uchun masʼuliyatli yondashuv asosiy tamoyil boʻlib xizmat qilishi nazarda tutiladi.

In partnership with the Ministry of Higher Education and Innovation of Uzbekistan and the UK’s Advance HE and Quality Assurance Agency (QAA), the British Council is involved in two crucial elements of the development of higher education in Uzbekistan.
University Governance
The University Governance strand of Going Global Partnerships aims to establish the basis for the creation of a University Code of Governance for Uzbekistan, contributing to systemic and sustainable development.
The first phase will be part of a three- to five-year strategic vision to provide both national and local capacity and capability building to deliver effective academic governance, an essential ingredient for a successful higher education sector.
Objectives of the first phase (2023–24)
- Work with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation (MHESI) and other stakeholders to explore and identify key dimensions of a university code of governance.
- Establish a national quality assurance (QA) working group under MHESI.
- Review current governance practices and unpack the value and benefits of good governance in universities.
- Share good international practice and develop capacity and capabilities to develop and implement the code and associated documents.
- Develop a plan to create, implement and embed a university code of governance through our capacity development Change Academy programme, run in partnership with MHESI and Advance HE.
Objectives of the second phase (2024–25)
- Engagement with MHESI and other stakeholders to test generic aspects and principles of the Code of Governance to understand readiness and appetite for implementation.
- Collaboration with MHESI to reflect on the development of the regulatory framework to understand the context in which a Code of Governance would be implemented and test readiness to change, as well as outlining barriers and opportunities.
- Implementation of the agreed framework for the development of the Code of Governance.
- Development and delivery of a revised model of a Change Academy that supports the development of programmes and tools that help embed the practice of autonomous working within institutions.
- Develop communities of practice for governors and governance professionals ahead of the Code being implemented.
Objectives of the third phase (2025–26)
- Offer ongoing support and consultancy to the MHESI and HEIs, as well as the newly established National Quality Assurance Agency for Education of the Republic of Uzbekistan around various aspects of higher education reform, regulatory environment and university governance.
- Support further development of the University Governance Working Group under the MHESI.
- Review a draft University Governance Code and respond to the feedback from the MHESI and legal advisors, supporting the Ministry’s strategy.
- Develop new approaches to strengthen the Governance Change Academy Network (G-CAN) to ensure continued peer learning and sharing good practice to support the development of good governance and establish the conditions for implementation of a national University Code of Governance.
- Develop and pilot a new induction programme for university governors/board members and board secretaries.
- Support the creation of a new, senior role in universities – Secretary to the Board.
- Develop a timetable/framework for implementation supported by further support programmes to build capacity and capability to implement a future code of governance within a regulatory framework.
- Produce a report on implementation of the project.
- This work will be carried out in accordance with the KPIs and impact indicators within the framework of the British Council’s Going Global Partnerships programme in 2025–26.
Quality Standards for Higher Education
The Quality Standards for Higher Education strand of Going Global Partnerships will establish the basis for the creation of a Quality Code for Higher Education in Uzbekistan.
This first phase will be part of a three- to five-year strategic vision. The aim is to provide both national and local capacity and set up systems for capability building. These will enable effective academic governance, an essential ingredient for a successful higher education sector.
Objectives of the first phase were as follows (2023–24)
- Establish a national Quality Assurance (QA) working group under MHESI.
- Offer initial training and ongoing support to the QA group to meet its objectives.
- Conduct gap analyses of the existing quality assurance standards in Uzbekistan against international standards to inform the development of an internal/institutional and external national quality code.
- Develop a framework for a national quality code development; the Quality Code for Higher Education will become a key reference point and an overall framework for standards of higher education delivery in Uzbekistan.
- Support the development of a guide/ministry order for internal quality audit.
Objectives of the second phase (2025–26)
- A better understanding about the regulatory framework, the role of the newly established National Agency for Quality Assurance in Education and MHESI to inform a further iteration of the Uzbekistan’s Quality Code.
- Engagement of all stakeholders in the next phase of work, including university staff, the regulator and the Ministry.
- Creation of a learning environment for multiple stakeholders, which provides the space and time for the significant transformation needed to build capability and capacity and Communities of Practice.
- Collaboration between legal entities, the National Agency for Quality Assurance in Education of the Republic of Uzbekistan and MHESI.
- Development of a sustainable approach to the whole system of quality assurance which fits with the national priorities including academic governance based on quality and standards and a responsible approach to student experience and education standards.