Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari boshqaruvi OTMlar uchun Oʻzgarish akademiyasi tarmogʻi (GCAN)
GCAN bu Oʻzbekiston Respublikasi oliy taʼlimi tizimi uchun moʻljallangan amaliyotlar hamjamiyati boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan Britaniya Kengashi dasturi hisoblanadi.
Dasturning maqsadi:
• Oʻzbekistondagi oliy taʼlim muassasalarini boshqarishda ilgʻor amaliyotlarni joriy etishni qoʻllab-quvvatlashdir.
• Dasturda asosiy eʼtibor oliy taʼlim tizimi uchun boshqaruv kodeksini joriy etishga tayyorgarlik koʻrish va yaratilayotgan boshqaruv kodeksi tamoyillariga aloqador ilgʻor amaliyotlar bilan oʻrtoqlashishga qaratiladi.
Dasturdan kutilgan yakuniy maqsad loyiha doirasida yaratilishi va amaliyotga tatbiq etilishi nazarda tutilgan Oliy taʼlim boshqaruv kodeksi orqali Vazirlikning Oʻzbekiston oliy taʼlimini xalqarolashtirishga doir maqsad va vazifalarini roʻyobga chiqarishga hissa qoʻshish hisoblanadi.
2025-yilning oktyabr oyidan 2026-yilning aprel oyiga qadar GCAN Buyuk Britaniyaning Advance-HE tashkiloti tomonidan qoʻllab-quvvatlanadi.
1. GCAN tamoyillari va majburiyatlar
Tizimli va barqaror oʻzgarish yakdil maqsadlar va vazifalarga ega boʻlgan taʼlim muhitida bir-biri bilan doimiy muloqotda boʻlgan shaxslardan tarkib topgan tarmoq orqali amalga oshadi. Tarmoqdagi har bir aʼzo oʻz jamoasi va oʻz muassasasidagi boshqaruv organlari bilan, oʻz kontekstida nisbatan mustaqil ravishda faoliyat yuritadi.
Oʻzgarishlar strategik, madaniy va amaliy boʻlishi shart, yaʼni yangi holatning tatbiq etilishini taʼminlovchi va qoʻllab-quvvatlovchi tizimlar, tuzilmalar va jarayonlarni rivojlantirishi, shuningdek, shaxslarning xulq-atvori, munosabati va amaliyotini oʻzgartirishga qaratilgan boʻlishi lozim.
GCAN ishtirokchilari oʻz oʻrganishlari va rivojlanishiga oʻzlari masʼul boʻlib, ulardan oʻz bilimlari oʻrtoqlashish hamda oʻzaro bir-birlari bilan tajriba almashinish orqali oʻrganishda faol boʻlish kutib qolinadi.
2. GCAN maqsadlari
G-Can maqsadi Oʻzbekistondagi bir guruh oliy taʼlim muassasalariga ularga berilgan akademik va moliyaviy mustaqillikni mos yetakchilik, boshqaruv va menejment salohiyatlari hamda oʻziga boʻlgan mustahkam ishonch bilan amalga oshirish imkonini berish hisoblanadi.
Ushbu maqsadga yoʻnaltirilgan tashabbus trening yoki malaka oshirish emas, balki tajriba orqali oʻrganish va rivojlanish imkoniyatidir. Ushbu tashabbus yordamida quyidagilarning amalga oshirilishi nazarda tutiladi:
• OTMlarni boshqarish amaliyotlariga ijobiy oʻzgarishlarni olib keluvchi mexanizmni taʼminlash va ushbu mexanizm orqali OTMlar uchun ishlab chiqilishi nazarda tutilgan Boshqaruv Kodeksini sinovdan oʻtkazish.
• OTMlarni boshqarishga doir boshqa milliy amaliyotlarning Oʻzbekiston kontekstiga qanchalik mos kelishini oʻrganish.
• OTMlar boshqaruvi boʻyicha kelgusidagi amaliyotlar hamjamiyatida oʻzaro bir-biridan oʻrganish hamda rivojlanish madaniyatini ragʻbatlantirish.
Ishtirokchilar quyidagilarga rozilik bildiradilar:
• GCANda muhokama qilingan o‘rganish va rivojlanish natijalarini o‘z muassasalarida baham ko‘rish hamda o‘z tajribalarini guruhga yetkazish.
• Quyidagi tadbirlarda qatnashish:
1. 11-dekabr kuni soat 14.30 dan 15.30 gacha bo‘lib o‘tadigan onlayn seminar.
2. 23-yanvar kuni soat 14.30 dan 15.30 gacha bo‘lib o‘tadigan onlayn seminar.
3. 25, 26 yoki 27-fevral kunlaridan birida Toshkentda o‘tkaziladigan yuzma-yuz seminar (aniq sana va vaqt keyinroq tasdiqlanadi).
3. GCAN tuzilishi
GCAN OTMlardagi boshqaruv lavozimida faoliyat yurituvchi va Boshqaruv Kengashlarida aʼzo boʻlgan mustaqil (tashqaridan saylanuvchi) aʼzolar bilan faoliyat yurituvchi xodimlar uchun moʻljallangan. Ushbu xodimlar oʻz ichiga:
• Rektor
• Prorektor
• Kafedra mudiri
• Taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʻi
• Korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens boʻlimi boshligʻi
• Dekan kabilarni oladi
Har bir OTMdan koʻpi bilan 3 nafar xodim ishtirok etishi mumkin.
GCAN tarmogʻi aʼzolari oʻrtasidagi oʻzaro muloqot va aloqa ikkita mexanizm orqali amalga oshirilishi mumkin:
• Qisqa xabarlar, maʼlumot va tashkiliy masalalar uchun Britaniya Kengashi tomonidan tashkil etilgan Telegram guruhi.
• Advance HE tomonidan tashkil etilgan hamda kattaroq hajmdagi xabarlar va manbalar bilan oʻrtoqlashish uchun moʻljallangan “Connect“ nomli onlayn hamjamiyat.
Keyingi 6 oy davomida guruhga quyidagi qoʻllab-quvvatlov taqdim etiladi:
• Fasilitatorlar tomonidan tashkil etilishi nazarda tutilgan ikkita onlayn sessiya. Guruh aʼzolari muhokamaga olib chiqilishi kerak boʻlgan masalalarni kelishib oladi va zarur hollarda ulardan ushbu muhokamalarga tayyorgarlik koʻrishi hamda ishtirok etishi soʻraladi.
• 2026-yil mart oyida immersiv rivojlantiruvchi oflayn sessiya. Guruhning ish faoliyatida, onlayn muhokamalar va sessiyalarda faol ishtirok etgan aʼzolargina oflayn sessiyaga taklif etiladi.
4. G-CAN ishtirokchisi boʻlishning afzalliklari
OTMlarda boshqaruv mexanizmlarining rivojlanishi bilan bogʻliq oʻzgarishlar amalga oshirilar ekan G-CAN oʻz navbatida ishtirokchilarga ushbu oʻzgarishlarni va oʻz mustaqilligini oʻziga boʻlgan yanada mustahkam ishonch va tegishli salohiyat (yetakchilik, boshqaruv va menejment) ga ega boʻlgan holda amalga oshirish imkonini beradi.
Ishtirokchilar oʻzaro hamjihatlikda oʻrganish imkoniyatiga ega boʻlgan holda oʻz OTMlarida kelgusida amalga oshiriladigan oʻzgarishlarni yanada samaraliroq amalga oshirish uchun zarur boʻlgan qoʻllab-quvvatlov va ilgʻor amaliyot namunalarini yaratishadi. Shuningdek, ishtirokchilar kelgusida yaratiladigan va amaliyotga tatbiq etiladigan boshqaruv kodeksidan foydalanish boʻyicha ijobiy tajriba va amaliyotlarni oʻrganishda davom etishadi.
5. G-CAN ishtirokchisi boʻlish mezonlari
1. Sizning OTMingizda Boshqaruv Kengashi (Organi) mavjud boʻlishi va ushbu Kengashning qarorlar qabul qilish boʻyicha ayrim vakolatlari boʻlishi lozim – https://tsuos.uz/kengashlar.
2. Kengash (boshqaruv organi) tarkibida mustaqil aʼzolar koʻpchilikni tashkil qilishi lozim. Yaʼni OTMingiz Boshqaruv Kengashi asosan sizning OTMingizda mehnat faoliyatini olib bormaydigan aʼzolardan tarkib topgan boʻlishi lozim.
3. Agar siz rasmiy mustaqil OTM hisoblanmasangiz OTMingiz Boshqaruv Kengashining vakolat va vazifalarini tasdiqlovchi hujjat taqdim etishingiz lozim.
Application form
Sizni qiziqtiruvchi savollar boʻlsa yoki qoʻshimcha maʼlumot olishni istasangiz Indira Ixlasovaga quyidagi elektron pochta manzili orqali murojaat etishingiz mumkin: Indira.Ikhlasova@britishcouncil.org.
Oʻzbekiston OTMlarida boshqaruvni rivojlantirish 2025/26
Britaniya Kengashining Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirayotgan dasturi tarkibiy qismi sifatida Britaniya Kengashining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi Oʻzbekistondagi oliy taʼlim muassasalarida boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha quyidagi pilot (tajriba-sinov) loyihalarida ishtirok etish istagini bildirgan OTMlardan arizalarni qabul qilmoqda:
• 1-loyiha: OTM Boshqaruv Kengashi (organi) aʼzolari uchun o‘qituv (moslashuv) dasturini ishlab chiqish va sinovdan oʻtkazish
• 2-loyiha: Sinovdan oʻtkazilishi nazarda tutilgan o‘qituv (moslashuv) dasturi orqali OTMlarda yangi lavozim – Boshqaruv Kengashi kotibi lavozimini ishlab chiqishni qoʻllab.
Har ikkala loyiha OTMlarda salohiyatni oshirishga qaratilgan boʻladi va Oliy taʼlim boshqaruvi kodeksi tamoyillari asosida ish olib borishga asoslanadi. Loyihaning amalga oshirilishi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining mamlakatdagi oliy taʼlimni xalqarolashtirish borasidagi saʼy-harakatlarini amalga oshirishga tizimli va barqaror ravishda hissa qoʻshadi.
Har ikkala tajriba-sinov loyihalari 2025-yil noyabr oyidan 2026-yil mart oyigacha davom etadi va Advance-HE tomonidan.
Loyiha kelgusida ishlab chiqilishi nazarda tutilgan OTMlar Boshqaruv Kodeksini amaliyotga tatbiq etish uchun zarur boʻlgan salohiyat, imkoniyatlarni hamda OTMlarning oʻziga boʻlgan ishonchini rivojlantirishga qaratiladi hamda meʼyoriy-xuquqiy baza asosida yanada avtonom oliy taʼlim sektorini yaratadi.
1. Dastur tamoyillari
Tajriba-sinov (pilot) guruhi ishtirokchilari loyihada faol ishtirok etgan holda loyiha elementlarini oʻz OTMlarida sinovdan oʻtkazishda jonbozlik koʻrsatishlari lozim boʻladi. Bu oʻz ichiga loyiha doirasida ishlab chiqilgan tushunchalar va konsepsiyalarni ommalashtirish va hamkasblar bilan oʻzaro faoliyat olib borish orqali ular bilan muloqot qilish va muhokamalarda ishtirok etishni oʻz ichiga olishi mumkin.
Ishtirokchilardan shuningdek dastur soʻngida loyiha xususida qayta aloqa (fikr-mulohazalarini bildirish) soʻraladi va bu orqali toʻplangan dalillar Vazirlikka dastur boʻyicha keyingi qadamlarni belgilash uchun taqdim etiladi.
2.1 – 1-Loyiha: Maqsadlar va ishtirok etish mezonlari. Boshqaruv Organi aʼzolarini rivojlantirish boʻyicha tajriba-sinov dasturi
Mazkur dasturning maqsadi OTMlar Boshqaruv organiga saylangan mustaqil aʼzolarni OTMni boshqarishda yanada mustaqil faoliyat yuritish salohiyatini oshirishdan iborat. Tajriba-sinov dasturi OTM rektori va Boshqaruv organi mustaqil aʼzolari oʻrtasidagi munosabatni inobatga olishi kerak boʻladi. Shu bois biz ushbu loyihada ishtirok etish uchun bitta OTMdan ikki nafar ishtirokchini taklif etamiz – OTM Boshqaruv organining 1 nafar mustaqil aʼzosi, sanoat sohasidan kelib chiqqan va OTM rektori.
Biz ushbu loyihada 12–15 ta OTMlarning ishtirok etishini koʻzlamoqdamiz. Bu OTMlar oʻz ichiga boshqaruv kodeksini ishlab chiqishda ishtirok etgan Rektorlardan tarkib topgan ishchi guruh universitetlari yoki OTMlar boshqaruvi oʻzgarish akademiyasi (Governance Change Academy Network – GCAN) ga aʼzo universitetlar boʻlishi mumkin.
2.2 – 2-Loyiha OTMlarda yangi lavozim – Boshqaruv Kengashi kotibi lavozimini tashkil etish loyihasi maqsadlari va loyihada ishtirok etish mezonlari
Mazkur dastur OTMlarni boshqarish boʻyicha ilgʻor xalqaro amaliyotga asoslangan boʻlib, OTMlardagi Boshqaruv organlarining strategik faoliyati va qarorlar qabul qilishini qoʻllab-quvvatlashga masʼul boʻlgan va shu orqali Boshqaruv organlarining yanada avtonom tarzda faoliyat yuritishini ragʻbatlantiruvchi yangi lavozimni yoʻlga qoʻyishni maqsad qiladi.
Tajriba-sinov dasturi doirasida bunday rol uchun nomzodlarni aniqlashga e’tibor qarating va ishtirokchilar hozirda universitetda yuqori lavozimda ishlab, boshqaruv organi bilan aloqada bo‘lishlari kerak. Ular OTMni boshqarishning madaniy va meʼyoriy talablarini yuqori lavozim talablariga binoan bilishi va tushunishi talab etiladi.
Ushbu dasturda ishtirok etishga bitta OTMdan bitta ishtirokchini taklif etamiz. Ishtirokchi xodim OTMda boshqaruv lavozimini egallab turgan hamda OTM Boshqaruv Kengashi bilan bevosita ish olib boruvchi xodim boʻlishi lozim. Ushbu loyihada boshqaruv kodeksini ishlab chiqishda ishtirok etgan Rektorlardan tarkib topgan ishchi guruh universitetlari yoki OTMlar boshqaruvi oʻzgarish akademiyasi (Governance Change Academy Network – GCAN) ga aʼzo universitetlar ishtirok etishi mumkin.
3. Tajriba-sinov dasturlari doirasidagi tadbirlar
Har ikkala dastur uchun dekabr va yanvar oylarida onlayn sessiya tashkil qilinadi. Sessiya davomida tajriba-sinov dasturlarining tarkibiy qismlari muhokama qilinadi. Barcha ishtirokchilari ushbu sessiyalarda puxta tayyorgarlik koʻrgan holda ishtirok etishi va sessiya davomida belgilab olingan vazifalarni bajarishlari kerak boʻladi.
Har ikkala dastur uchun, shuningdek, fevral oyida oflayn sessiya ham tashkil etiladi va bu uchrashuvda barcha ishtirokchilarning qatnashishi talab etiladi. Barcha sanalar ma’lumot uchun quyida keltirilgan.
4. Loyiha ishtirokchisi boʻlishning afzalliklari
Ushbu tajriba-sinov loyihalarida ishtirok etish orqali ishtirokchilar oʻzlarini kelgusida amaliyotga tatbiq etilishi kutilayotgan Boshqaruv kodeksiga tayyorlash hamda Vazirlikka ushbu kodeksni tatbiq etishga doir tavsiyalarini berish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Ishtirokchilar oʻzaro hamjihatlikda oʻrganish imkoniyatiga ega boʻlgan holda oʻz OTMlarida kelgusida amalga oshiriladigan oʻzgarishlarni yanada samaraliroq amalga oshirish uchun zarur boʻlgan qoʻllab-quvvatlov va ilgʻor amaliyot namunalarini yaratishadi.
5. Loyihada ishtirok etish mezonlari
6. Har ikkala loyihada yoki ularning bittasida ishtirok etish uchun sizdan:
1. OTMingiz yuqoridagi mezonlarga javob berishini tasdiqlash.
2. Loyihada ishtirok etuvchi nomzodlar haqida batafsil maʼlumot (F.I.Sh.) taqdim etish. Agar nomzod sifatida Boshqaruv organi aʼzosi tavsiya etilayotgan boʻlsa, ushbu nomzodning OTM Boshqaruv organida necha yildan buyon aʼzo ekanligi koʻrsatilishi hamda OTMdan tashqarida qanday faoliyat bilan shugʻullanishi haqida maʼlumot berilishi lozim.
3. Barcha ishtirokchilarning mazkur hujjatning 3-bandida keltirilgan tadbirlarda faol ishtirok etishini tasdiqlash soʻraladi.
4. Har ikkala dastur ishtirokchilari ingliz tilini bilishi maqbul, ammo bu zaruriy emas, balki ixtiyoriy talab hisoblanadi.
Dekabrdagi onlayn mashg‘ulot
• Sinov guruhi rahbarlari uchun seminar. 16-dekabr, soat 15.00 dan 16.30 gacha
• Sinov guruhi universitet kotiblari uchun seminar. 18-dekabr, soat 15.00 dan 16.30 gacha
Yanvardagi onlayn mashg‘ulot
• Sinov guruhi universitet kotiblari uchun seminar. 29-yanvar, soat 15.15 dan 16.45 gacha
• Sinov guruhi rahbarlari uchun seminar. 30-yanvar, soat 15.15 dan 16.45 gacha
Yakuniy yuzma-yuz seminarlar va sinov dasturi 26 va 27-fevral

The Uzbekistan Governance Change Academy Network (GCAN) for universities
It is part of a wider British Council Programme working with the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan.
Its primary focus is to:
- support the development of good governance in Uzbekistan universities
- build capacity and capability in preparation to implement a code of governance in higher education and to share good practice in relation to the principles of a code of governance.
Ultimately a Code of Governance in higher education will contribute to systemic and sustainable development and support the Ministry’s strategy to realise its internationalisation ambitions.
From October 2025 to April 2026 the GCAN will be supported by Advance-HE.
1. Principles of the GCAN
Systemic, sustainable change happens through committed networks of people connected in a learning environment by a singular purpose and goals, each working semi-autonomously within their own context, with their teams and governing bodies.
Change must be strategic, cultural and operational meaning evolving systems, structures and processes that enable and support the new position and enabling people changing behaviours, attitudes and practices.
Participants of GCAN are responsible for their own learning and development and it is expected that participants will be proactive in sharing and learning.
2. GCAN Aims and commitments
The aim of the G-Can is to enable a group of Uzbek universities to harness their autonomy with confidence and appropriate leadership, governance and management capabilities.
This focused initiative is not training; it is experiential learning and development to:
- provide mechanisms for positive change in governance practices which will test and enable a future, university-wide code of governance
- explore if and how other national governance practices might be relevant to the Uzbek context
- facilitate shared learning and growth in an established future community of practice for good governance.
Participants commit to:
- sharing the learning and development discussed in the GCAN at their institutions and feeding back to group their experiences
- attending the following:
- Online facilitated workshop: 11 December 2025, 14.30–15.30
- Online facilitated workshop: 23 January 2026, 14.30–15.30
- Face-to-face workshop in Tashkent on either 25, 26 or 27 February 2026 (final date and time to be confirmed).
3. GCAN Structure
The GCAN is for senior leaders at universities who are responsible for working with the Board of Independent Governors.
- Rector
- Vice Rector
- Head of Department
- Head of Quality Assurance Department
- Head of anti-corruption management
- Dean
A maximum of three employees from each higher education institution can participate.
The GCAN Network can communicate as whole group through two mechanisms:
- A telegram group arranged by the British Council, for short messages, information and arrangements.
- An online community platform called ‘Connect’ arranged by Advance HE to be used for longer messages and sharing of resources.
In the next six months the group will be offered support:
- Two short online facilitated sessions. The group will engage in agreeing the topics for discussion and if participants join, they will be expected to prepare and engage in discussions.
- One face-to-face session in March 2026 for an immersive development workshop. Only those who have actively participated in the group and joined the online sessions will be invited to the face-to-face workshop.
4. Benefits of being part of the group
The G-CAN will position participants to better leverage their autonomy with enhanced confidence and relevant capability, (leadership, governance, management) as governance develops across all universities.
Participants will co-create shared learning and good practice examples and better support their university in preparing for change in the future.
Participants will continue to explore good practice for use in future codes of governance.
5. Criteria to join
- Your university must have a Board (governing body), which has some decision-making responsibilities – https://tsuos.uz/kengashlar.
- The Board (governing body) must have a majority of independent members. Board members who do not work for the university but sit on the Board of the University.
- If you are not an official autonomous university you need to provide a document stating the responsibilities of your Board.
If you have any additional questions, please contact Indira Ikhlasova at Indira.Ikhlasova@britishcouncil.org.
Uzbekistan governance development for universities 2025/26
As part of a wider British Council Programme working with the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan, the British Council is accepting applications for the following pilot projects which aim to support the development of good governance in Uzbekistan universities.
- Project 1: To develop and pilot a new induction programme for university governors/board members.
- Project 2: To support the creation of a new senior role in Universities – Secretary to the Board, through a pilot induction programme.
Both projects will be designed to support capability building in universities and based on the principles of working to a code of governance in higher education. This will contribute to systemic and sustainable development and support the Ministry’s strategy to realise its internationalisation ambitions.
Both pilot projects will run from November 2025 to March 2026 and will be supported by Advance-HE.
The project will aim to build the capacity, capability and confidence needed to implement a future code of governance, creating a more autonomous sector within a regulatory framework.
1. Principles of the programmes
Systemic, sustainable change happens through a committed network of people connected in a learning environment by a singular purpose and goals, each working semi-autonomously within their own context, with their teams and governing bodies.
Change must be strategic, cultural and operational meaning evolving systems, structures and processes that enable and support transformation, enabling people changing behaviours, attitudes and practices.
Participants of the pilot groups will be required to engage with the project and to commit to testing and trialling aspects of it in their own universities. This could involve working differently or it could involve conversations with colleagues to stimulate thinking, get feedback and socialise the concepts developed through the programme.
Participants will also be required to engage in feedback at the end of the programme so that an evidence base can be offered to the Ministry to help determine next steps.
2.1 Project 1 – Aims and criteria to participate – Governor Development Pilot Programme
This programme is aimed at supporting the independent members of the Board (governing body) to govern more autonomously. The pilot programme will need to consider the relationship between the independent board members and the Rector. Therefore, we invite two participants from each university – an independent governor whose is from an industry background and the Rector to engage in the pilot programme.
We are seeking 12 to 15 universities to participate, and they can include any university who has been engaged in the Working Group of Rectors developing the draft code of governance or any university involved in the Governance Change Academy Network (GCAN).
2.2 Project 2 – Aims and criteria to participate – Creation of a new senior role in Universities – Secretary to the Board
This programme is based on good international governance practice and is aimed at creating a senior role in universities responsible for supporting the Board in strategic oversight and decision making and facilitating more autonomous Boards.
The pilot programme will look to establish the cast for such a role and the participants will need to be currently working in the university at a senior level with exposure to the governing body. They will need to understand the cultural and regulatory requirements of a university at a senior level.
We invite one participant from each university – a senior executive who currently engages with the Board (governing body) to join the pilot programme. This is open to any university which has been engaged in the Working Group of Rectors developing the draft code of governance or any university involved in the Governance Change Academy Network (GCAN).
3. Pilot programme commitments
For both programmes there will be an online session in December and January. This will discuss elements of the pilot programmes. All participants will need to prepare for these sessions, engage in them online and undertake follow up.
There will also be a face-to-face session for both programmes in February which all participants will be required to attend. All dates are below for information.
These pilot projects will position participants to prepare for a future code of governance in higher education and to provide valuable feedback to the Ministry to inform future developments.
- If you are not an official autonomous university, you need to provide a document stating the responsibilities of your Board.
6. To apply for one or both of the pilot projects you need to:
- Confirm that your university meets the criteria above.
- Provide the names and titles of the nominated participants and – in the case of the Governor –please provide information about how long they have been a governor on your Board and what their role is outside of the university.
- Confirm that all participants can commit to the requirements outlined in section 3 above.
- Ideally participants of both programmes will be able to speak English, but this is desirable not essential.
December 2025 online session
- Pilot Group Governors workshop: 16 December 2025, 15.00–16.30
- Pilot Group University Secretaries workshop: 18 December 2025, 15.00–16.30
January 2026 online session
- Pilot Group University Secretaries workshop: 29 January 2026, 15.15–16.45
- Pilot Group Governors workshop: 30 January 2026, 15.15–16.45
Final face-to-face workshops and pilot programme: 26–27 February 2026