Boiler Room tadbiri Oʻzbekistonda ilk bor 2023-yil mart oyida Britaniya Kengashi koʻmagida Sublimation musiqa platformasi bilan “Fizika-Quyosh” Institutida boʻlib oʻtdi.
Boiler Room – Londonda joylashgan onlayn musiqa tarqatuvchi va klub promouteri. U asosan xalqaro miqyosdagi joylarda underground janrlarga qaratilgan raqs musiqasi tadbirlarini o’tkazadi va shoularni internet orqali jonli efirga uzatadi.
Sublimation – bu musiqa va san’at orqali his-tuyg’ular va tajribalarning shaxsiy ifodasini rag‘batlantirish maqsadida tashkil etilgan platforma. O‘z hamjamiyati uchun xavfsiz joylarni yaratishga bag‘ishlangan Sublimation O‘zbekiston va Latviyada joylashgan bo‘lib, ular 2021 yildan buyon musiqiy kechalarni o‘tkazib keladi.
Boiler Room tarixida birinchi marta ular mahalliy Sublimation jamoasi bilan hamkorlikda mamlakatning musiqa evolyutsiyasini nishonlash uchun O‘zbekistonga yo‘l olishdi. 2023-yilning 19 va 20-mart kunlari bo‘lib o‘tadigan tadbirning birinchi kuni poytaxt Toshkentning elektron musiqa vakillariga bag‘ishlangan bo‘lib, shahardagi eng yaxshi DJ-larni birlashtirgan bo‘lsa, ikkinchi kuni O‘zbekistonning boy musiqa tarixiga bag‘ishlandi.
Birinchi kun dunyoda mavjud ikkita noyob parabolik reflektordan biriga ega o‘lgan Sovet davridagi tadqiqot markazi “Fizika-Quyosh” Institutida o‘tkazildi. U yerda Sublimation Kebato, Mari Breslavets, Xyarim va jamoa asoschilaridan biri Sabinēlarning DJ setlarini taqdim etdi.
Ikkinchi kun O‘zbekiston Davlat amaliy san’at muzeyida bo‘lib o‘tdi va unda sozandalar mamlakatning nodir musiqa tarixini taqdim etish maqsadida an’anaviy cholg‘u asboblarida ijro etishdi. Sahnaga Azizbek Qalandarov, G‘ulomjon Muhamedjonov, Javharbek Ismoilov, Mansur Ahmedov, Otabek Sobirjonov va Toir Qoziyevlar chiqdi.

Boiler Room состоялся в Узбекистане впервые в марте 2023 года и был организован музыкальной платформой Sublimation в Институте «Физика-Солнце» при поддержке Британского Совета.
Boiler Room – это музыкальная онлайн-платформа и клубный промоутер, базирующийся в Лондоне. BR проводят ивенты и вечеринки танцевальной музыки по всему миру, ориентированные на андеграундные жанры, и транслируют их через Интернет.
Миссия Sublimation – предоставлять платформу для поощрения развития и музыкального разнообразия и безопасного места для музыкального сообщества. Команда Sublimation базируется в Узбекистане и Латвии, где они устраивают вечеринки с 2021 года.
Впервые в своей истории Boiler Room приехали в Узбекистан и совместно с музыкальной платформой Sublimation организовали совместный ивент. Мероприятие проходило 19 и 20 марта 2023 года, первый день был посвящен электронной музыке Ташкента, где выступили самые интересные диджеи Узбекистана. Второй день был посвящен богатой музыкальной традиции Узбекистана.
Первый день прошел в Институте «Физика-Солнце», исследовательском центре советской эпохи. Свои сеты представили диджеи Josef Tumari, Kebato, Mari Breslavets, Xyarim и Sabinē. Второй день проходил в Государственном музее прикладного искусства Узбекистана, где музыканты играли на традиционных инструментах. Среди исполнителей были Азизбек Каландаров, Гуломжон Мухамеджонов, Джавхарбек Исмоилов, Мансур Ахмедов, Отабек Собирджонов и Тоир Козиев.