Creative Producers Programme British Councilning Yevropa Kengroq hududlarida joylashgan davlatlar: Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Turkiya, Ukraina, O‘zbekiston va G‘arbiy Bolqon davlatlari rejissyorlari uchun qiziqarli kasbiy rivojlanish imkoniyati bo‘lib, bunda ular ko‘nikma va kasbiy aloqa tarmoqlarini kengaytirish uchun mashhur Curated Place (Buyuk Britaniya) prodyuserlik agentligi bilan hamkorlik qiladilar.
Ushbu dastur yangi loyihalar, jamoalar va ijodkor tashkilotlarni qo'llab-quvvatlash orqali yanada ulug'vor va dadil ijodiy loyihalarni amalga oshirish uchun Creative Production faoliyatini xalqaro miqyosda keng yoyish va targ'ib qilish uchun mo'ljallangan.
Biz ijodkor prodyuserlarni san'at turlarida tajribalar o'tkazish va ishlashga chorlaymiz, shu sababli o'zingizni sinab ko'rish va dasturga ariza topshirish uchun ushbu noyob imkoniyatni qo'ldan boy bermang!
Seminarlar, xalqaro ishtirokchilar guruhini loyiha va g‘oya yaratish, uning mohiyatini ochib berish, uni qayerda, qachon amaliy yetkazish, buni qanday amalga oshirish masalalari va bu kim uchun mo'ljallanganligi xususida tadqiqot qilish uchun mo'ljallangan. Dasturning maqsadi - bu ijodiy qarashlar va texnik muammolardan tortib byudjetlar, logistika va auditoriyagacha bo'lgan ijodiy ishlab chiqarishning barcha jihatlarini tushunadigan, mahalliy asosga ega, ammo xalqaro miqyosda bog'langan barqaror va ilhomlangan ijodiy guruh hamjamiyatini yaratish.
Dasturning oʻtgan yillardagi faoliyati va ijodkor prodyuserlar loyihalari haqida koʻproq maʼlumotlarni bu yerdan topishingiz mumkin.
Dastur bir necha bosqichlardan iborat bo'ladi:
• 2024-yil 15-dan 19-yanvariga qadar Curated Place dan bo'lgan murabbiylar bilan bir haftalik onlayn seminar,
• 2024-yil 4-dan 8-martiga qadar Albaniyada bir haftalik oflayn seminar,
• Tanlangan ishtirokchilar uchun qisman moliyaviy yordam va Buyuk Britaniyada kasbiy aloqa tarmoqlarini o'rnatish imkoniyatlari dasturni muvaffaqiyatli yakunlagandan so'ng mavjud bo'ladi
• Creative Producers badiiy va madaniy tadbirlar, ko'rgazmalar, festivallar va loyihalarda amaliy logistika va ijodiy jarayonlarni keltirib chiqaradigan ijodiy loyihaning harakatlantiruvchi kuchi sifatida keng qabul qilinadi.
• Biz turli xil san’at sohasi vakillarini, jumladan, mustaqil prodyuserlar va ijodkorlarni, madaniyat maskanlarining badiiy rahbarlari va ma’murlarini, rassomlar, kuratorlar, festival tashkilotchilari, teatr tanqidchilari va dramaturglari, rejissyorlar, raqqos(a)lar, musiqachilar va madaniy loyihalarni tashkil etish tajribasiga ega bo‘lganlar va ijodiy ishlab chiqarishda professional ko'nikmalarni rivojlantirish va xalqaro hamfikrlar bilan aloqa o'rnatish istagida bo'lganlarni ko'rik-tanlovda ishtirok etishini qutlaymiz.
E'tibor bering Ijodkor prodyuserlar ham musiqa, hamda kinofilm musiqasini ishlab chiqarishda ishlashi mumkin bo'lsa-da, kinofilm ishlab chiqarish uslublari hamda rivojlangan Kinofilm va Musiqa sohasida kasbiy rivojlantirishdan o'tish uchun mo'ljallangan kurs ushbu dasturda qabrab olinmaydi.
Potentsial nomzodlarga qo'yiladigan talablar:
• 18 yosh yoki undan katta bo'lish
• Yangi asar yaratishda 3 yildan 5 yilgacha tajribaga ega bo'lish
• Madaniy va ijodiy sohalarga oid loyiha uchun noyob g'oya yoki konseptsiyani yaratish
• Loyiha taklifini rejalashtirishda ekobarqarorlik va tarqatish strategiyasini hisobga olish
• Buyuk Britaniyaning madaniy sohasi bilan hamkorlik qilishni hisobga olish
Dastur onlayn va oflayn rejimda bo'lib o'tadi va ishtirokchilar quyidagilarni bajarishi shart:
• Dasturning barcha bosqichlariga amal qilish (quyida "Asosiy sanalar"ga qarang)
• Ingliz tilini yaxshi bilish (CEFR bo'yicha B2 daraja)
• Onlayn trening uchun bir haftada 5 kunni to'liq ajratish
• Uy vazifasi uchun vaqt ajratish
• Dastur taasurotlarini baham ko'rish uchun intervyular va/yoki bloglarda qatnashish
• Loyiha g'oyasining kelajakdagi har qanday namoyishida dastur va hamkorlarni eslatib o'tish
• Dastur ishtirokchilari bilan hamkorlik qilish va birgalikda sahnalashtirishda ochiq bo'lish
• Muvaffaqiyatli nomzodlar kelajakda qo'shimcha taqdimotlar va British Council bitiruvchilari dasturlarida ishtirok etish uchun taklif qilinishi mumkin.
• Muvaffaqiyatli nomzodlar British Council bilan muntazam aloqada bo'lishlari, loyiha yangilanishlarini taklif qilishlari va loyiha monitoringi va baholashiga ko'maklashishlari talab qilinadi.
Dastur ingliz tilida o'tkazilishi va tarjimasi taqdim etilmasligini yodda tuting.
Biz faqat dastur talablariga muvofiq ravishda to'ldirilgan arizalarni ko'rib chiqamiz ("Ariza topshirish jarayo"ga qarang).
Nomzodlardan onlayn ariza shaklini to'ldirishlari va topshirishlari yoki quyidagi savollarga javob bergan holda 3 daqiqalik videoni yuborishlari so'raladi:
• Iltimos, bizga, nima uchun dasturning bir qismi bo'lishni xohlayotganingiz, bu sizning ijodiy amaliyotingizga qanday foyda keltirishi va sizning shahringiz va davlatingiz san'at sohasiga qanday foyda keltirishi haqida aytib bering.
• Iltimos, bizga, qo'llab-quvvatlash va moliyalashtirish mavjud bo'lgan taqdirda, siz ishlab chiqmoqchi bo'lgan loyiha turini amaliy misol sifatida keltiring. Loyiha haqida batafsil ma'lumot bering va nima uchun u hozir amalga oshirilishi muhim loyiha.
Onlayn arizalar yoki videolarni topshirishning oxirgi muddati 12-noyabr kuni, mahalliy vaqt bilan soat 23:59da.
Arizalarni baholash British Council va Curated Place vakillaridan tuzilgan baholash guruhi tomonidan amalga oshiriladi.
Baholash guruhi arizalarni nomzodning qo'yilgan talablarga muvofiqligi va ariza formasida taqdim etilgan ma'lumotlarning sifati asosida baholaydi. Arizangizda, dasturga nima uchun qiziqayotganingizni va ushbu dastur sizning davlatingizdagi madaniy va ijodiy sohani rivojlantirishga hissa qo‘shishingizga qanday yordam beradi deb o‘ylashingizni aniq ifodalashingiz muhim.
Muvozanatlangan ishtirokchilar guruhini tashkil qilish maqsadida biz, turli hil tajriba, millat va ijtimoiy/madaniy kelib chiqishga ega nomzodlar arizalarini qabul qilishni qutlaymiz va qo'llab-quvvatlaymiz. Qo'shimcha ma'lumot olish uchun bizning Global Tenglik Siyosatimiz Qoidalari va Irqchilikka Qarshi Kurashish Chora-tadbirlari Rejasi bilan tanishib chiqing.
Ariza topshirishning oxirgi muddati bo'lgan 12-noyabr, mahalliy vaqt bilan soat 23:59ga qadar toʻldirilgan va topshirilgan arizalar baholash guruhi tomonidan koʻrib chiqiladi.
Tanlov jarayonidan so'ng, British Council qisqa ro'yxatga kiritilgan dastur nomzodlari bilan suhbat o'tkazishi mumkin.
Muvaffaqiyatli nomzodlarga 25-noyabrgacha elektron pochta orqali xabar beriladi.
Arizalar soni tufayli biz tanlovda muvaffaqiyatsiz deb topilgan arizalar haqida fikr-mulohaza bildira olmaymiz.
• Arizalarni topshirishning oxirgi muddati: 2023-yil 12-noyabr
• Qisqa ro'yxatga kiritilgan nomzodlar bilan onlayn intervyu: 2023-yil 16-18-noyabr
• Muvaffaqiyatli nomzodlarni xabardor qilish: 2023-yil 25-noyabr
• Onlayn ta'lim olish dasturi: 2024-yil 15-19-yanvar
• Oflayn ta'lim olish dasturi, Albaniyada, 2024-yil 4-8-mart
• Tanlab olingan ishtirokchilar Buyuk Britaniyaga tashrif buyuradilar: 2024-yil Iyul
Creative Producers dasturi Curated Place yordamida amalga oshiriladi.
Curated Place - bu xalqaro jamoat dasturlari, keng ko'lamli jamoat instalyatsiyalari, original buyurtmalar, rassomlarni rivojlantirish, musiqa strategiyasi, tadbirlar va barqaror ijodiy ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ijodiy prodyuserlik kompaniyasi.
Loyiha muvofiqlik talablari va mezonlari haqida batafsil ma'lumot olish uchun milan.lucic@britishcouncil.org bilan bog'laning.

Creative Producers Programme is British Council’s exciting professional development opportunity for producers across Wider Europe: Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Turkey, Ukraine, Uzbekistan and Western Balkans who will collaborate with a renowned production agency Curated Place (UK) to develop skills and expand networks.
This programme is designed to broaden and promote the profession of Creative Production internationally by supporting new projects, teams, and creative economies to deliver more ambitious and daring creative projects.
We encourage creative producers to experiment and work across artforms, so do not miss this unique chance to challenge yourself and apply to the programme!
The workshops are designed to take an international cohort through creating a project and idea, clearly communicating its essence, and exploring practical delivery considerations around where, when, and how it will come to life and crucially who it is for. The aim of the programme is to create a sustainable and inspired creative sector community rooted locally but connected internationally who understand all aspects of creative production from creative vision and technical challenges through to budgets, logistics and audiences.
You can find out more about the previous years of the programme and creative producers’ projects here.
Programme stages
The program will consist of several stages:
• One-week online workshop from 15 to 19 January 2024 with tutors from Curated Place,
• One-week offline workshop from 4 to 8 March 2024 in Albania,
• Partial financial support and networking opportunities in the UK for selected participants will be available following successful completion of the programme
Who can apply?
• Creative Producers are widely perceived as the driving force in a creative project that bring forth practical logistics and creative processes in artistic and cultural events, exhibitions, festivals, and projects.
• We welcome representatives of diverse artistic backgrounds, including independent producers and creatives, art managers and administrators of cultural venues, artists, curators, festival organisers, theatre critics and playwrights, directors, dancers, musicians, and others with experience of setting up cultural projects, and with the desire to develop professional skills in creative production and connect with international peers.
Please note While creative producers may work in both music and film music production, film production techniques will not be covered in this programme nor is the course tailored to professional development in the career structures of the industrialised Film and Music sectors.
Prospective applicants must:
• Be 18 years old or above
• Have 3 to 5 years of experience in creating a new work from the ground up
• Generate a unique idea or concept for a project that relates to cultural and creative sectors with the aim of making a difference in the field
• Consider sustainability and dissemination strategy when planning the project proposal
• Consider engaging with the UK cultural sector
Terms and Conditions
The programme will take place online and offline and participants are required to:
• Commit to all stages of the programme (see Key Dates below)
• Have a good command of English (level B2 on the CEFR scale)
• Allocate 5 full days in one week for the online training
• Allocate time for homework
• Participate in interviews and/or blogs to share the experience of the programme
• Credit the programme and partners in any future showing of project idea
• Be open to collaboration and co-production with programme participants
• Successful applicants may be invited to take part in additional showcase opportunities and British Council alumni programmes in the future.
• Successful applicants will be required to keep in regular communication with the British Council, offering project updates and support the project monitoring and evaluation
Please note that the programme will be held in English and translation will not be available.
We only consider applications that are completed in accordance with the programme requirements (see How to apply).
How to apply
Applicants are asked to complete and submit an online application form or submit a 3 min video answering the following questions:
• Please tell us why you want to be a part of the programme, how you think it will benefit your creative practice and how it will benefit your city and the arts sector in your country.
• Please give us a case study of the kind of project you would like to develop should support and funding be available. Provide details about the project and why it is an important project to realise now.
Deadline for submitting online applications or video - November 12, 23.59 pm local time.
Selection
Applications will be assessed by an evaluation panel formed of representation from the British Council and Curated Place.
The panel will assess applications based on the applicant’s eligibility and the quality of information provided in the application form. In your application it is important to clearly express why you are interested in the programme and how you think this programme will help you to contribute to the development of the cultural and creative industries in your country.
We particularly welcome and encourage applications from candidates with diverse experiences, different nationalities, and social / cultural backgrounds to ensure we have a balanced cohort of participants. For more information, please read our Equality Global Policy Statement and Anti-racism Action Plan
The applications completed and submitted by the application deadline November 12, 23.59 pm local time will be taken into consideration by the evaluation panel.
Following the selection process, the British Council may conduct an interview with short-listed programme candidates.
The successful applicants will be contacted by email by November 25.
Due to the volume of applications, we will not be able to provide feedback on unsuccessful applications.
Key dates
• Deadline for applications: 12 November 2023
• Online interviews with shortlisted applicants: 16 – 18 November 2023
• Successful candidates notified: 25 November 2023
• Online learning programme: 15 - 19 January 2024
• Offline learning programme in Albania, 4 – 8 March 2024
• Selected participants visit the UK: July 2024
About Curated Place
Creative Producers programme will be facilitated by Curated Place
Curated Place is an arts-led creative production company specialising in international public programmes, large scale public installations, original commissions, artist development, music strategy, event, and sustainable production delivery.
For more information about the project, eligibility and criteria please contact milan.lucic@britishcouncil.org.