Creative Producers Programme British Councilning Yevropa Kengroq hududlarida joylashgan davlatlar: Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog‘iston, Turkiya, Ukraina, O‘zbekiston va G‘arbiy Bolqon davlatlari rejissyorlari uchun qiziqarli kasbiy rivojlanish imkoniyati bo‘lib, bunda ular ko‘nikma va kasbiy aloqa tarmoqlarini kengaytirish uchun mashhur Curated Place (Buyuk Britaniya) prodyuserlik agentligi bilan hamkorlik qiladilar.
Ushbu dastur yangi loyihalar, jamoalar va ijodkor tashkilotlarni qo'llab-quvvatlash orqali yanada ulug'vor va dadil ijodiy loyihalarni amalga oshirish uchun Creative Production faoliyatini xalqaro miqyosda keng yoyish va targ'ib qilish uchun mo'ljallangan.
Biz ijodkor prodyuserlarni san'at turlarida tajribalar o'tkazish va ishlashga chorlaymiz, shu sababli o'zingizni sinab ko'rish va dasturga ariza topshirish uchun ushbu noyob imkoniyatni qo'ldan boy bermang!
Seminarlar, xalqaro ishtirokchilar guruhini loyiha va g‘oya yaratish, uning mohiyatini ochib berish, uni qayerda, qachon amaliy yetkazish, buni qanday amalga oshirish masalalari va bu kim uchun mo'ljallanganligi xususida tadqiqot qilish uchun mo'ljallangan. Dasturning maqsadi - bu ijodiy qarashlar va texnik muammolardan tortib byudjetlar, logistika va auditoriyagacha bo'lgan ijodiy ishlab chiqarishning barcha jihatlarini tushunadigan, mahalliy asosga ega, ammo xalqaro miqyosda bog'langan barqaror va ilhomlangan ijodiy guruh hamjamiyatini yaratish.
Dasturning oʻtgan yillardagi faoliyati va ijodkor prodyuserlar loyihalari haqida koʻproq maʼlumotlarni bu yerdan topishingiz mumkin.
Dastur bir necha bosqichlardan iborat bo'ladi:
• 2024-yil 15-dan 19-yanvariga qadar Curated Place dan bo'lgan murabbiylar bilan bir haftalik onlayn seminar,
• 2024-yil 4-dan 8-martiga qadar Albaniyada bir haftalik oflayn seminar,
• Tanlangan ishtirokchilar uchun qisman moliyaviy yordam va Buyuk Britaniyada kasbiy aloqa tarmoqlarini o'rnatish imkoniyatlari dasturni muvaffaqiyatli yakunlagandan so'ng mavjud bo'ladi
• Creative Producers badiiy va madaniy tadbirlar, ko'rgazmalar, festivallar va loyihalarda amaliy logistika va ijodiy jarayonlarni keltirib chiqaradigan ijodiy loyihaning harakatlantiruvchi kuchi sifatida keng qabul qilinadi.
• Biz turli xil san’at sohasi vakillarini, jumladan, mustaqil prodyuserlar va ijodkorlarni, madaniyat maskanlarining badiiy rahbarlari va ma’murlarini, rassomlar, kuratorlar, festival tashkilotchilari, teatr tanqidchilari va dramaturglari, rejissyorlar, raqqos(a)lar, musiqachilar va madaniy loyihalarni tashkil etish tajribasiga ega bo‘lganlar va ijodiy ishlab chiqarishda professional ko'nikmalarni rivojlantirish va xalqaro hamfikrlar bilan aloqa o'rnatish istagida bo'lganlarni ko'rik-tanlovda ishtirok etishini qutlaymiz.
E'tibor bering Ijodkor prodyuserlar ham musiqa, hamda kinofilm musiqasini ishlab chiqarishda ishlashi mumkin bo'lsa-da, kinofilm ishlab chiqarish uslublari hamda rivojlangan Kinofilm va Musiqa sohasida kasbiy rivojlantirishdan o'tish uchun mo'ljallangan kurs ushbu dasturda qabrab olinmaydi.
Potentsial nomzodlarga qo'yiladigan talablar:
• 18 yosh yoki undan katta bo'lish
• Yangi asar yaratishda 3 yildan 5 yilgacha tajribaga ega bo'lish
• Madaniy va ijodiy sohalarga oid loyiha uchun noyob g'oya yoki konseptsiyani yaratish
• Loyiha taklifini rejalashtirishda ekobarqarorlik va tarqatish strategiyasini hisobga olish
• Buyuk Britaniyaning madaniy sohasi bilan hamkorlik qilishni hisobga olish
Dastur onlayn va oflayn rejimda bo'lib o'tadi va ishtirokchilar quyidagilarni bajarishi shart:
• Dasturning barcha bosqichlariga amal qilish (quyida "Asosiy sanalar"ga qarang)
• Ingliz tilini yaxshi bilish (CEFR bo'yicha B2 daraja)
• Onlayn trening uchun bir haftada 5 kunni to'liq ajratish
• Uy vazifasi uchun vaqt ajratish
• Dastur taasurotlarini baham ko'rish uchun intervyular va/yoki bloglarda qatnashish
• Loyiha g'oyasining kelajakdagi har qanday namoyishida dastur va hamkorlarni eslatib o'tish
• Dastur ishtirokchilari bilan hamkorlik qilish va birgalikda sahnalashtirishda ochiq bo'lish
• Muvaffaqiyatli nomzodlar kelajakda qo'shimcha taqdimotlar va British Council bitiruvchilari dasturlarida ishtirok etish uchun taklif qilinishi mumkin.
• Muvaffaqiyatli nomzodlar British Council bilan muntazam aloqada bo'lishlari, loyiha yangilanishlarini taklif qilishlari va loyiha monitoringi va baholashiga ko'maklashishlari talab qilinadi.
Dastur ingliz tilida o'tkazilishi va tarjimasi taqdim etilmasligini yodda tuting.
Biz faqat dastur talablariga muvofiq ravishda to'ldirilgan arizalarni ko'rib chiqamiz ("Ariza topshirish jarayo"ga qarang).
Nomzodlardan onlayn ariza shaklini to'ldirishlari va topshirishlari yoki quyidagi savollarga javob bergan holda 3 daqiqalik videoni yuborishlari so'raladi:
• Iltimos, bizga, nima uchun dasturning bir qismi bo'lishni xohlayotganingiz, bu sizning ijodiy amaliyotingizga qanday foyda keltirishi va sizning shahringiz va davlatingiz san'at sohasiga qanday foyda keltirishi haqida aytib bering.
• Iltimos, bizga, qo'llab-quvvatlash va moliyalashtirish mavjud bo'lgan taqdirda, siz ishlab chiqmoqchi bo'lgan loyiha turini amaliy misol sifatida keltiring. Loyiha haqida batafsil ma'lumot bering va nima uchun u hozir amalga oshirilishi muhim loyiha.
Onlayn arizalar yoki videolarni topshirishning oxirgi muddati 12-noyabr kuni, mahalliy vaqt bilan soat 23:59da.
Arizalarni baholash British Council va Curated Place vakillaridan tuzilgan baholash guruhi tomonidan amalga oshiriladi.
Baholash guruhi arizalarni nomzodning qo'yilgan talablarga muvofiqligi va ariza formasida taqdim etilgan ma'lumotlarning sifati asosida baholaydi. Arizangizda, dasturga nima uchun qiziqayotganingizni va ushbu dastur sizning davlatingizdagi madaniy va ijodiy sohani rivojlantirishga hissa qo‘shishingizga qanday yordam beradi deb o‘ylashingizni aniq ifodalashingiz muhim.
Muvozanatlangan ishtirokchilar guruhini tashkil qilish maqsadida biz, turli hil tajriba, millat va ijtimoiy/madaniy kelib chiqishga ega nomzodlar arizalarini qabul qilishni qutlaymiz va qo'llab-quvvatlaymiz. Qo'shimcha ma'lumot olish uchun bizning Global Tenglik Siyosatimiz Qoidalari va Irqchilikka Qarshi Kurashish Chora-tadbirlari Rejasi bilan tanishib chiqing.
Ariza topshirishning oxirgi muddati bo'lgan 12-noyabr, mahalliy vaqt bilan soat 23:59ga qadar toʻldirilgan va topshirilgan arizalar baholash guruhi tomonidan koʻrib chiqiladi.
Tanlov jarayonidan so'ng, British Council qisqa ro'yxatga kiritilgan dastur nomzodlari bilan suhbat o'tkazishi mumkin.
Muvaffaqiyatli nomzodlarga 25-noyabrgacha elektron pochta orqali xabar beriladi.
Arizalar soni tufayli biz tanlovda muvaffaqiyatsiz deb topilgan arizalar haqida fikr-mulohaza bildira olmaymiz.
• Arizalarni topshirishning oxirgi muddati: 2023-yil 12-noyabr
• Qisqa ro'yxatga kiritilgan nomzodlar bilan onlayn intervyu: 2023-yil 16-18-noyabr
• Muvaffaqiyatli nomzodlarni xabardor qilish: 2023-yil 25-noyabr
• Onlayn ta'lim olish dasturi: 2024-yil 15-19-yanvar
• Oflayn ta'lim olish dasturi, Albaniyada, 2024-yil 4-8-mart
• Tanlab olingan ishtirokchilar Buyuk Britaniyaga tashrif buyuradilar: 2024-yil Iyul
Creative Producers dasturi Curated Place yordamida amalga oshiriladi.
Curated Place - bu xalqaro jamoat dasturlari, keng ko'lamli jamoat instalyatsiyalari, original buyurtmalar, rassomlarni rivojlantirish, musiqa strategiyasi, tadbirlar va barqaror ijodiy ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ijodiy prodyuserlik kompaniyasi.
Loyiha muvofiqlik talablari va mezonlari haqida batafsil ma'lumot olish uchun milan.lucic@britishcouncil.org bilan bog'laning.

British Council Uzbekistan объявляет о запуске пятого года программы Creative Producers.
Creative Producers — это международная программа British Council для творческих профессионалов из Армении, Азербайджана, Грузии, Казахстана, Турции, Украины, Узбекистана и Западных Балкан. Участники будут сотрудничать с агентством Curated Place (Великобритания), развивать навыки креативного продюссирования и расширять сеть  профессиональных контактов.
Программа нацелена на расширение знаний о профессии креативное продюсирование и продвижении профессинальных навыков на международном уровне для реализации амбициозных и смелых творческих проектов путем поддержки новых инициатив, команд и креативных индустрий.
Мы приглашаем креативных продюсеров к  творческим экспериментам, созданию мультидисциплинарных и  кросс-культурных проектов.  Это отличный шанс попробовать свои силы в этих направлениях, подайте заявку на участие в программе!
В рамках образовательных семинаров международная команда участников пройдет путь от творческой идеи к созданию реализуемого проекта, с формулировками его целей, аудиторий, практическими рекоммендациями по его дальнейшему исполнению. Из года в года в год благодаря этой программе мы создаем устойчивое и увлеченное творческое сообщество креативных продюссеров на уровне страны, но с контактами и связями для международного сотрудничества. Сообщество, которое понимает все аспекты креативного продюсирования, от творческого видения и технических сложностей до бюджетов, логистики и аудитории.
Подробнее о предыдущих годах программы и творческих продюсерских проектах можно узнать здесь.
Программа будет состоять из нескольких этапов:
• Недельный онлайн-семинар с 15 по 19 января 2024 г. с преподавателями из Curated Place,
• Недельный офлайн-семинар с 4 по 8 марта 2024 г. в Албании,
• После успешного завершения программы избранным участникам программы будет доступна финансовая поддержка и возможность знакомств и общения в Великобритании.
• Креативные продюсеры - это движущая сила творческого проекта, которые объединяют в себе административные, практические и технические навыки и понимание творческих и художественных процессов для реализации культурных проектов.
• Мы приглашаем к участию независимых продюсеров и креативных специалистов, арт-менеджеров и администраторов государственных культурных учреждений, художников, кураторов, организаторов фестивалей, театральных критиков и драматургов, режиссеров, танцоров, музыкантов и многих других творческих специалистов, имеющих опыт создания культурных проектов, которые хотели бы развивать профессиональные навыки креативного продюсерства и познакомится с коллегами из других стран.
Обратите внимание. Данная программа не поддерживает заявки по проектам производства и продюсирования кинофильмов, так как это отдельное направление продюсерской работы.
Требования к потенциальным участникам:
• Возраст от 18 лет
• Опыт работы не менее 3-5 лет в реализации проектов с нуля
• Создание уникальной идеи или концепции для проекта, относящегося к культурному и творческому сектору, с целью изменения ситуации в этой области
• Проект должен быть устойчивым и включать в себя элементы по распространению результатов
• Проект должен содержать элементы взаимодействия с культурным сектором Великобритании.
Программа будет проходить онлайн и офлайн, и участники должны:
• Принимать участие во всех этапах программы (см. ключевые даты ниже).
• Хорошо владеть английским языком (уровень B2 по CEFR).
• Выделить 5 полных дней в указанные сроки для онлайн-обучения.
• Выделить время на домашнее задание
• Принимать участие в интервью и других маркетинговых активностях, чтобы поделиться опытом участия в программе
• Уважительно отзываться о программе и партнерах при любой будущей реализации идеи проекта
• Быть открытыми к сотрудничеству и совместной реализации проекта с участниками программы
• Успешные кандидаты могут быть приглашены для участия в других программах British Council в будущем.
• Успешные кандидаты должны будут поддерживать регулярную связь с British Council, предоставляя актуальную информацию о проекте и обеспечивая мониторинг и оценку проекта.
Обращаем ваше внимание, что программа будет проходить на английском языке и перевода не будет.
Мы рассматриваем только заявки, заполненные в соответствии с требованиями программы (см. «Как подать заявку на участие»).
Кандидатам предлагается заполнить и отправить онлайн-заявку или отправить 3-минутное видео, ответив на следующие вопросы:
• Расскажите, пожалуйста, почему вы хотите принять участие в программе, какую пользу, по вашему мнению, она принесет вашей творческой практике и какую пользу она принесет вашему городу и творческому профессиональному сообществу в вашей стране.
• Пожалуйста, поделитесь с нами практическим примером проекта, который вы хотели бы разработать, если вам будет доступна поддержка и финансирование. Предоставьте подробную информацию о проекте и почему его важно реализовать сейчас.
Последний срок подачи онлайн-заявок или видео: 12 ноября, 23:59 по местному времени.
Заявки будут оцениваться отборочной комиссией, в которую входят представители British Council и Curated Place.
Комиссия будет оценивать заявки по критериям соответствия заявителя и по качеству информации, предоставленной в заявке. В заявке важно четко указать, почему вы заинтересованы в участии в программе и как, по вашему мнению, эта программа поможет вам внести ваш вклад в развитие культурной и творческой индустрии в вашей стране.
Мы особенно приветствуем заявки от кандидатов с разнообразным опытом, разными национальностями и социальным/культурным происхождением, чтобы обеспечить сбалансированную группу участников. Дополнительную информацию см. в нашем Заявлении о глобальной политике равенства и Плане действий по борьбе с расизмом.
Тольео те заявки,  которые будут заполненны полностью и в указанный срок (12 ноября, 23:59 по местному времени) будут рассмотрены отборочной комиссией.
После процесса отбора British Council может провести собеседование с кандидатами, включенными в финальный список программы.
С кандидатами, успешно прошедшими конкурс, свяжутся по электронной почте до 25 ноября.
Из-за большого количества заявок мы не сможем предоставить обратную связь по заявкам, которые не были приняты в проект.
• Срок подачи заявок: 12 ноября 2023 г.
• Онлайн-собеседования с кандидатами, включенными в финальный список: 16–18 ноября 2023 г.
• Отправка уведомлений кандидатам, успешно прошедшим конкурс: 25 ноября 2023 г.
• Программа онлайн-обучения: 15–19 января 2024 г.
• Программа офлайн-обучения в Албании, 4–8 марта 2024 г.
• Избранные участники посещают Великобританию: Июль 2024 г.
Программа Creative Producers реализуется при содействии Curated Place
Curated Place — творческая продюсерская компания, специализирующаяся на международных общественных программах, крупномасштабных общественных инсталляциях, оригинальных заказах, развитии деятелей культуры, музыкальной стратегии, организации мероприятий и устойчивом производстве.
Для получения дополнительной информации о проекте и критериях участия, пожалуйста, свяжитесь с milan.lucic@britishcouncil.org.