Connections Through Culture Grants 2025, image
Madaniyatlar orqali do‘stlik va hamkorlik loyiha Buyuk Britaniya va Osiyo-Tinch Okeani hamda Yevropaning ayrim mamlakatlari, jumladan Oʻzbekiston oʻrtasidagi yangi madaniy hamkorliklarni rivojlantiradi. Ushbu loyiha rivojlanishning har qanday bosqichidagi san’atkorlar va madaniyat tashkilotlarining yangi g‘oyalari va hamkorliklarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Madaniyatlar orqali do‘stlik va hamkorlikling ushbu bosqichi ikki yoʻnalishga qaratilgan loyihalar qoʻllab-quvvatlanadi: xilma-xillik, inklyuzivlik, shuningdek, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish. Chegaralararo va sanʼat yoʻnalishlari oʻrtasidagi hamkorliklar ushbu global muammolarni hal etish va yangi gʻoyalar uchun zamin yaratadi.
Mazkur loyihalar sanʼatkorlar, madaniyat sohasi mutaxassislari, ijodkorlar hamda sanʼat va madaniyat tashkilotlari oʻrtasidagi yangi aloqalar, tajriba almashish va hamkorlikni qoʻllab-quvvatlaydi.
2025-yil loyiha ishtirokchilari: Oʻzbekiston
Connections Through Culture – Mapping Samarkand public and communal spaces
Samarqanddagi jamoat va umumiy foydalanish joylarini xaritalash
Buyuk Britaniya: Elisa Wynne-Hughes
Oʻzbekiston: Anastasiya Galimova, “Art Station” galereyasi
Loyiha sovet davrida qurilgan mikrorayonlar va yangi turar-joy majmualarida jamoat hududlaridan kundalik foydalanishni oʻrganishga bagʻishlangan. U xususiylashtirish va xavfsizlik choralarining bu joylarga taʼsirini tahlil etib, kuzatish, muhokama va qoʻshma xaritalash orqali shahar hayotini o‘rganishda amaliy hamda inklyuziv yondashuvlarni rivojlantirishni maqsad qiladi.
Connections Through Culture – Qizlar Tour
Qizlar Tour
Buyuk Britaniya: Izba Arts
Oʻzbekiston: Qizlar Collective
Loyiha ayollar ovozini markazga qo‘yib, chegaralararo ijodiy faoliyatni o‘rganadi. O‘zbekistonlik san’atkorlar Londondagi muhojir va turli millat ayollar guruhlari bilan, britaniyalik san’atkorlar esa Toshkentdagi ayollar bilan hamkorlik qiladi. Qo‘shma tadqiqotlar, seminarlar va ijodiy jarayonlar orqali loyiha bilim almashish, fikrlash va birdamlikni rivojlantiradi.
Connections Through Culture – The Socialist Anthropocence in the Visual Arts (SAVA) in Uzbekistan
SAVA – O‘zbekistonda
Buyuk Britaniya: Translocal Institute for Contemporary Art
O‘zbekiston: DAVRA Research Collective
Markaziy Osiyoda ilk bor SAVA – The Socialist Anthropocene in the Visual Arts dasturi o‘tkaziladi. Mazkur mintaqa, resurslarni ijtimoiylashtirish strategiyalari ta’sirida rivojlangan, global muhokamalardan tashqarida qolmoqda. DAVRA kollekti­vi Translocal Institute bilan hamkorlikda san’atkorlar, kuratorlar va madaniy xodimlar uchun bir haftalik dastur tayyorlashi rejalashtirilgan.
Connections Through Culture – Unravelling the Silk Road: An Anglo-Uzbek Bio-Art Exchange
Ipak yoʻlining sirlarini ochish: Ingliz-oʻzbek bio-sanʼat almashinuvi
Buyuk Britaniya: Anna Dumitriu
Oʻzbekiston: Oʻzbekiston zamonaviy sanʼat muzeyi (Urganch)
Loyiha BioArtist Anna Dumitriu va kurator Shirin Tashova oʻrtasidagi hamkorlik bo‘lib, Ibn Sinodan zamonaviy sogʻliqni saqlash muammolarigacha boʻlgan tibbiyot tarixini oʻrganadi. Dumitriu ipak va tabiiy boʻyoqlar bilan yangi asarlar yaratadi. Seminarlar va mentorlik orqali muloqot yo‘lga qo‘yiladi hamda loyih yakunida muzeyda koʻrgazma tashkil etiladi.
Connections Through Culture – Women Watch Uzbekistan Screenings
Women Watch Uzbekistan namoyishlari
Buyuk Britaniya: Klassiklar
O‘zbekiston: Toshkent kino maktabi
Ushbu namoyishlar, mahorat darslari, seminarlar va jamoatchilik muhokamalari ayollar huquqlari va hikoyalarini yoritadi. Turli filmlarni namoyish etish orqali festival ayollar huquqlari, gender tengligi va turli madaniyatlardagi ayol sanʼatkorlar duch kelayotgan qiyinchiliklarni muhokama qiladi. Gʻoya WOMEN WATCH UZBEKISTAN loyihasidan kelib chiqqan bo‘lib, u kinematografiyada yangi ayol ovozlarini kashf etadi.

Connections Through Culture Grants 2025, image
Программа «Connections Through Culture» направлена на развитие новых культурных партнёрств между Великобританией и странами Азиатско-Тихоокеанского региона, Европы и Центральной Азии. Поддержка предоставляется для новаторских идей и совместных проектов творческих практик и культурных организаций на любом этапе их развития.
В текущем раунде программа делает акцент на двух ключевых направлениях: многообразие и инклюзивность, а также преодоление вызовов, связанных с изменением климата. Культурное сотрудничество в разных художественных сферах открывает новые возможности для ответа на глобальные вызовы.
Поддержка проектов создаёт условия для новых связей, обмена опытом и реализации совместных инициатив творческих практик, работников культуры и культурных организаций.
Проекты-победители в 2025 году в Узбекистане
Connections Through Culture – Mapping Samarkand public and communal spaces
Картирование пространств общего доступа Самарканда
Великобритания: Элиза Уинн-Хьюз (Elisa Wynne-Hughes)
Узбекистан: Анастасия Галимова и Artstation
Проект объединяет архивные исследования и совместные сессии, изучая использование жителями пространств махаллей, советских микрорайонов и новых кварталов. Он рассматривает, как приватизация и меры безопасности меняют городскую среду, и через наблюдения, обсуждения и картирование.
Connections Through Culture – Qizlar Tour
Qizlar Tour
Великобритания: Izba Arts
Узбекистан: Qizlar Collective
Проект с акцентом на женских голосах изучает устойчивый активизм, расширение прав и возможностей женщин. Узбекские художницы будут сотрудничать с группами мигранток и цветных женщин в Лондоне, а британские художницы присоединятся к феминистским сетям в Ташкенте. Через совместные исследования, мероприятия и коллективные перформансы проект создает пространства для поддержки, обмена знаниями и рефлексии.
Connections Through Culture – The Socialist Anthropocence in the Visual Arts (SAVA) in Uzbekistan
SAVA в Узбекистане
Великобритания: Translocal Institute for Contemporary Art
Узбекистан: DAVRA Research Collective
В Центральной Азии впервые пройдёт программа SAVA – The Socialist Anthropocene in the Visual Arts. Регион, развивавшийся под влиянием социалистических стратегий освоения ресурсов, остаётся вне глобальных дискуссий. Совместно с Translocal Institute коллектив DAVRA подготовит недельную программу для художников, кураторов и культурных работников.
Connections Through Culture – Unravelling the Silk Road: An Anglo-Uzbek Bio-Art Exchange
Разгадывая Шелковый путь: англо-узбекский обмен в области био-арта
Великобритания: Анна Думитриу
Узбекистан: Музей современного искусства Узбекистана (Ургенч)
Проект объединяет био-художницу Анну Думитриу и куратора Ширин Ташову. Они исследуют медицинскую историю региона – от Авиценны до современных вызовов здравоохранения. В резиденции Думитриу создаст новые работы с местными материалами, включая шелк и натуральные красители. Программа с мастер-классами и менторством завершится выставкой в музее.
Connections Through Culture – Women Watch Uzbekistan Screenings
Кинопоказы Women Watch Uzbekistan
Великобритания: Klassiki
Узбекистан: Ташкентская киношкола
Проект включает показы, мастер-классы, воркшопы и дискуссии, посвящённые правам женщин и женским историям. Подборка фильмов открывает пространство для обсуждения гендерного равенства и вызовов, с которыми сталкиваются женщины-авторы в разных культурах. Инициатива выросла из WOMEN WATCH UZBEKISTAN Project Accelerator – менторской программы для женщин-режиссёров, поддерживающей новые женские голоса в кино.