Connections Through Culture Grants 2025, image
Madaniyatlar orqali do‘stlik va hamkorlik loyiha Buyuk Britaniya va Osiyo-Tinch Okeani hamda Yevropaning ayrim mamlakatlari, jumladan Oʻzbekiston oʻrtasidagi yangi madaniy hamkorliklarni rivojlantiradi. Ushbu loyiha rivojlanishning har qanday bosqichidagi san’atkorlar va madaniyat tashkilotlarining yangi g‘oyalari va hamkorliklarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Madaniyatlar orqali do‘stlik va hamkorlikling ushbu bosqichi ikki yoʻnalishga qaratilgan loyihalar qoʻllab-quvvatlanadi: xilma-xillik, inklyuzivlik, shuningdek, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish. Chegaralararo va sanʼat yoʻnalishlari oʻrtasidagi hamkorliklar ushbu global muammolarni hal etish va yangi gʻoyalar uchun zamin yaratadi.
Mazkur loyihalar sanʼatkorlar, madaniyat sohasi mutaxassislari, ijodkorlar hamda sanʼat va madaniyat tashkilotlari oʻrtasidagi yangi aloqalar, tajriba almashish va hamkorlikni qoʻllab-quvvatlaydi.
2025-yil loyiha ishtirokchilari: Oʻzbekiston
Connections Through Culture – Mapping Samarkand public and communal spaces
Samarqanddagi jamoat va umumiy foydalanish joylarini xaritalash
Buyuk Britaniya: Elisa Wynne-Hughes
Oʻzbekiston: Anastasiya Galimova, “Art Station” galereyasi
Loyiha sovet davrida qurilgan mikrorayonlar va yangi turar-joy majmualarida jamoat hududlaridan kundalik foydalanishni oʻrganishga bagʻishlangan. U xususiylashtirish va xavfsizlik choralarining bu joylarga taʼsirini tahlil etib, kuzatish, muhokama va qoʻshma xaritalash orqali shahar hayotini o‘rganishda amaliy hamda inklyuziv yondashuvlarni rivojlantirishni maqsad qiladi.
Connections Through Culture – Qizlar Tour
Qizlar Tour
Buyuk Britaniya: Izba Arts
Oʻzbekiston: Qizlar Collective
Loyiha ayollar ovozini markazga qo‘yib, chegaralararo ijodiy faoliyatni o‘rganadi. O‘zbekistonlik san’atkorlar Londondagi muhojir va turli millat ayollar guruhlari bilan, britaniyalik san’atkorlar esa Toshkentdagi ayollar bilan hamkorlik qiladi. Qo‘shma tadqiqotlar, seminarlar va ijodiy jarayonlar orqali loyiha bilim almashish, fikrlash va birdamlikni rivojlantiradi.
Connections Through Culture – The Socialist Anthropocence in the Visual Arts (SAVA) in Uzbekistan
SAVA – O‘zbekistonda
Buyuk Britaniya: Translocal Institute for Contemporary Art
O‘zbekiston: DAVRA Research Collective
Markaziy Osiyoda ilk bor SAVA – The Socialist Anthropocene in the Visual Arts dasturi o‘tkaziladi. Mazkur mintaqa, resurslarni ijtimoiylashtirish strategiyalari ta’sirida rivojlangan, global muhokamalardan tashqarida qolmoqda. DAVRA kollekti­vi Translocal Institute bilan hamkorlikda san’atkorlar, kuratorlar va madaniy xodimlar uchun bir haftalik dastur tayyorlashi rejalashtirilgan.
Connections Through Culture – Unravelling the Silk Road: An Anglo-Uzbek Bio-Art Exchange
Ipak yoʻlining sirlarini ochish: Ingliz-oʻzbek bio-sanʼat almashinuvi
Buyuk Britaniya: Anna Dumitriu
Oʻzbekiston: Oʻzbekiston zamonaviy sanʼat muzeyi (Urganch)
Loyiha BioArtist Anna Dumitriu va kurator Shirin Tashova oʻrtasidagi hamkorlik bo‘lib, Ibn Sinodan zamonaviy sogʻliqni saqlash muammolarigacha boʻlgan tibbiyot tarixini oʻrganadi. Dumitriu ipak va tabiiy boʻyoqlar bilan yangi asarlar yaratadi. Seminarlar va mentorlik orqali muloqot yo‘lga qo‘yiladi hamda loyih yakunida muzeyda koʻrgazma tashkil etiladi.
Connections Through Culture – Women Watch Uzbekistan Screenings
Women Watch Uzbekistan namoyishlari
Buyuk Britaniya: Klassiklar
O‘zbekiston: Toshkent kino maktabi
Ushbu namoyishlar, mahorat darslari, seminarlar va jamoatchilik muhokamalari ayollar huquqlari va hikoyalarini yoritadi. Turli filmlarni namoyish etish orqali festival ayollar huquqlari, gender tengligi va turli madaniyatlardagi ayol sanʼatkorlar duch kelayotgan qiyinchiliklarni muhokama qiladi. Gʻoya WOMEN WATCH UZBEKISTAN loyihasidan kelib chiqqan bo‘lib, u kinematografiyada yangi ayol ovozlarini kashf etadi.

Connections Through Culture Grants 2025, image
The Connections Through Culture programme nurtures fresh cultural partnerships between the UK and select countries in Asia Pacific and Europe, including Uzbekistan. The programme supports new ideas and collaborations from artists and cultural organisations at any stage of development.
The projects supported in this round of the Connections Through Culture programme focus on two areas: diversity and inclusion as well as addressing climate change. The collaborations across borders and artistic disciplines will lead to new ideas to address these global challenges.
The programme supports new connections, exchanges and collaborations between artists, cultural professionals, creative practitioners and art and cultural organisations.
2025 Grant recipients: Uzbekistan
Connections Through Culture – Mapping Samarkand public and communal spaces
Mapping Samarkand public and communal spaces
UK: Elisa Wynne-Hughes
Uzbekistan: Anastasia Galimova and Art Station Gallery
Egypt: Omar Nagati, CLUSTER (Cairo)
This is an archival research and collaborative workshop that examines everyday use of public and communal spaces across mahallas, Soviet micro-districts and new residential developments. The project highlights how privatisation and securitisation reshape common spaces and explores grounded, inclusive approaches to city life through observation, discussion and shared mapping.
Connections Through Culture – Qizlar Tour
Qizlar Tour
UK: Izba Arts
Uzbekistan: Qizlar Collective
Centring womxn’s voices, the project explores sustainable activist organising, decolonial feminist practices and creative career pathways across borders. Uzbek artists will work with migrant and POC women’s groups in London, while UK artists will join feminist networks in Tashkent. Through shared research, creative workshops and a co-created performance, the project builds supportive spaces for reflection, knowledge-sharing and solidarity.
Connections Through Culture – The Socialist Anthropocence in the Visual Arts (SAVA) in Uzbekistan
The Socialist Anthropocence in the Visual Arts (SAVA) in Uzbekistan
UK: Translocal Institute for Contemporary Art
Uzbekistan: DAVRA Research Collective
While the region has been shaped by extractivist policies under socialism, it’s often left out of global conversations around it. This is a step toward changing that. Together with the Translocal Institute for Contemporary Art, the DAVRA collective have designed a week-long programme specifically for local artists, curators and cultural practitioners, bringing the SAVA programme to the region for the first time.
Connections Through Culture – Unravelling the Silk Road: An Anglo-Uzbek Bio-Art Exchange
Unravelling the Silk Road: An Anglo-Uzbek Bio-Art Exchange
UK: Anna Dumitriu
Uzbekistan: Contemporary Art Museum of Uzbekistan
This is a pioneering collaboration between BioArtist Anna Dumitriu and curator Shirin Tashova. They will explore the local rich medical history, from Avicenna to contemporary health challenges. During a residency, Dumitriu will create new works using local materials like silk and natural dyes. Fostering dialogue through workshops and mentoring, the project culminates in an exhibition at the Contemporary Art Museum of Uzbekistan.
Connections Through Culture – Women Watch Uzbekistan Screenings
Women Watch Uzbekistan Screenings
UK: Klassiki
Uzbekistan: Tashkent Film School
This series of screenings, masterclasses, workshops and public discussions will be celebrating women’s rights and female narratives. Showcasing a diverse range of films, it will foster discussions about women’s rights, gender equality and the challenges faced by female artists across cultures. The concept arises from WOMEN WATCH UZBEKISTAN Project Accelerator, a mentoring programme for female filmmakers which discovers emerging female voices in film.