Creative Central Asia – madaniy iqtisodiyot sohasidagi har yili o'tkaziladigan konferentsiyalar turkumidil. 2019 yilda ushbu tadbirni Toshkentda O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi qoshidagi San'at va madaniyatni rivojlantirish jamg'armasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
2019 yilning 22 va 23 noyabr kunlari mintaqaning ijodiy sektori yetakchilari Buyuk Britaniyalik hamkasblari bilan birgalikda "Wyndham" mehmonxonasida Toshkentda bo'lib o'tgan Creative Central Asia uchinchi konferentsiyasiga yig'ilishdi. Delegatlar muloqotni davom ettiradilar, taraqqiyotni ko'rib chiqadilar va madaniy va ijodiy iqtisodiyotni oldinga suradilar.
Garchi konferentsiyaning maqsadi, vazifasi va ko'lami olingilari bilan bir xil darajada bo'lishiga qaramay, bu yilgi konferentsiya o'tgan yilga qaraganda amaliy harakatlarga e'tiborni saqlab qolgan holda, muhokama mavzusi farq qildi. Konferenciyada asosiy e’tibor amaliy harakatlar rejasini ishlab chiqish va ulardan foydalanish, yordamchi vositalarni taqdim etish orqali va hokazoga qaratildi.
Sohadagi rivojlanishni o'rganish va tarqmoqni saqlsh uchun o'tgan yilgi eng faol ishtirokchilar qayta taklif qilinishi bilan birga, bu yilgi ko'pchilik yetakchilik tarmog'ining kengaytirish uchun ko’plab yangi ishtirokchilar jalb qilindi.

«Креативная Центральная Азия» - наша ежегодная серия конференций по культурной экономике. Генеральный партнер конференции в 2019 году – Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан.
22–23 ноября лидеры со всего креативного сектора региона собрались вместе с британскими коллегами на третью конференцию креативных лидеров Центральной Азии, которая прошла в Ташкенте, в гостинице Wyndham. Мы продолжили диалог, оценили пройденный путь и наметили цели для продвижения повестки развития креативной экономики в Центральной Азии.
В 2019 году к дискусии присоеденились Туркменистан, таким образом, диалог охватил весь регион. И хотя видение, цели и масштаб конференции 2019 остались в целом неизменными, в этом году мы заложили фундамент новой сети креативных и культурных лидеров стран Центральной Азии и разработали манифест для креативной экономики региона.