2024-yil 11-15-mart kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda Ijodiy Markaziy Osiyo (IMO) 5-tarmoq yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir 2024-yil 2-4-oktabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Ijodiy iqtisodiyot bo‘yicha Butunjahon konferensiyasi rasmiy dasturining kichik mavzularidan biriga, ya’ni fanlararo ijodiy shaharlar mavzusiga bag‘ishlandi.
Tadbirda O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondan 40 nafar mutaxassis, jumladan ijodiy markazlar, klasterlar, madaniyat va san’at markazlari asoschilari, kasbiy uyushmalar va universitet dasturlari rahbarlari, ijodiy prodyuserlar, onlayn platformalar va fanlararo loyihalar (festivallar, laboratoriyalar, va boshqalar).
Ma'ruzachilar
Xalqaro ma'ruzachilar:
- Geyl Keyg, Buyuk Britaniyadagi ijodiy industriyalarni siyosat va strategik rivojlantirish bo'yicha xalqaro ekspert
- Jon Zeff, Buyuk Britaniya Creative Industries Kengashi bosh maslahatchisi va Creative Industries Policy and Evidence Center (PEC) maslahat kengashi raisi
- Elene Toidze, Gruziya ijodiy klasterlar alyansi asoschisi va direktori.
Strategik maqsadlar
Strategik maqsad ishtirokchilarni bog'lovchi platformalar kontseptsiyasi, fanlararo ijodiy shaharlarni rivojlantirishda ularning tizimni shakllantirish roli bilan tanishtirish edi; ishtirokchilarga o‘z sanoati, shahri, mamlakatidagi bunday agentlarni aniqlashga va Markaziy Osiyodagi shaharlarning salohiyatini baholashga yordam berish.
Guruh mashg‘ulotlari orqali ishtirokchilar o‘z shaharlaridagi ijodiy platformalarning tezkor xaritasini o‘tkazdilar va mintaqadagi beshta ijodiy shaharlar: Toshkent, Samarqand, Olmaota, Ostona va Bishkekning tajribaviy Google xaritalarini taqdim etdilar.
Mashg‘ulotdan ko‘zlangan maqsad ijodiy industriyalarning fanlararo va bog‘lovchi makonlarini xaritaga tushirish, ularni nafaqat mahalliy va xalqaro hamkasblar, balki shahar aholisi uchun ham ko‘rinadigan qilish edi.

5-я Нетворкинг Встреча Экспертов из Креативных Индустрий Центральной Азии
5-я нетворкинг встреча Creative Central Asia (CCA) прошла в Ташкенте с 11 по 15 марта 2024 года в партнерстве с Фондом развития культуры и искусства Республики Узбекистан.
Мероприятие было посвящено одной из подтем официальной программы Всемирной конференции по креативной экономике, которая состоится с 2 по 4 октября 2024 года в Ташкенте, а именно теме Междисциплинарных креативных городов.
В мероприятии приняли участие 40 профессионалов из Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана, включая основателей креативных хабов, кластеров, культурных и арт-центров, лидеров профессиональных ассоциаций и университетских программ, креативных продюсеров, менеджеров онлайн-платформ и междисциплинарных проектов (фестивали, лаборатории и т.д.).
Спикеры
Международными спикерами были:
• Гейл Кейг, международный эксперт по политике и стратегическому развитию креативных индустрий в Великобритании
• Джон Зефф, главный советник Совета по креативным индустриям Великобритании и председатель Консультативного совета Creative Industries Policy and Evidence Centre (PEC)
• Элене Тоидзе, соучредитель и директор Альянса креативных кластеров Грузии.
Стратегические Цели
Стратегической целью было познакомить участников с понятием связующих площадок, их системообразующей ролью в развитии интердисциплинарных креативных городов; помочь участникам идентифицировать таких агентов в своей индустрии, городе, стране и оценить потенциал городов Центральной Азии.
Через групповые упражнения участники провели быструю картографию креативных платформ в своих городах и представили пилотные Google карты пяти креативных городов региона: Ташкент, Самарканд, Алматы, Астана и Бишкек.
Цель упражнения заключалась в том, чтобы нанести на карту междисциплинарные и связующие площадки креативных индустрий, сделав их видимыми не только для местных и международных коллег, но и для жителей города.