2024-yil 11-15-mart kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda Ijodiy Markaziy Osiyo (IMO) 5-tarmoq yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir 2024-yil 2-4-oktabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Ijodiy iqtisodiyot bo‘yicha Butunjahon konferensiyasi rasmiy dasturining kichik mavzularidan biriga, ya’ni fanlararo ijodiy shaharlar mavzusiga bag‘ishlandi.
Tadbirda O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondan 40 nafar mutaxassis, jumladan ijodiy markazlar, klasterlar, madaniyat va san’at markazlari asoschilari, kasbiy uyushmalar va universitet dasturlari rahbarlari, ijodiy prodyuserlar, onlayn platformalar va fanlararo loyihalar (festivallar, laboratoriyalar, va boshqalar).
Ma'ruzachilar
Xalqaro ma'ruzachilar:
- Geyl Keyg, Buyuk Britaniyadagi ijodiy industriyalarni siyosat va strategik rivojlantirish bo'yicha xalqaro ekspert
- Jon Zeff, Buyuk Britaniya Creative Industries Kengashi bosh maslahatchisi va Creative Industries Policy and Evidence Center (PEC) maslahat kengashi raisi
- Elene Toidze, Gruziya ijodiy klasterlar alyansi asoschisi va direktori.
Strategik maqsadlar
Strategik maqsad ishtirokchilarni bog'lovchi platformalar kontseptsiyasi, fanlararo ijodiy shaharlarni rivojlantirishda ularning tizimni shakllantirish roli bilan tanishtirish edi; ishtirokchilarga o‘z sanoati, shahri, mamlakatidagi bunday agentlarni aniqlashga va Markaziy Osiyodagi shaharlarning salohiyatini baholashga yordam berish.
Guruh mashg‘ulotlari orqali ishtirokchilar o‘z shaharlaridagi ijodiy platformalarning tezkor xaritasini o‘tkazdilar va mintaqadagi beshta ijodiy shaharlar: Toshkent, Samarqand, Olmaota, Ostona va Bishkekning tajribaviy Google xaritalarini taqdim etdilar.
Mashg‘ulotdan ko‘zlangan maqsad ijodiy industriyalarning fanlararo va bog‘lovchi makonlarini xaritaga tushirish, ularni nafaqat mahalliy va xalqaro hamkasblar, balki shahar aholisi uchun ham ko‘rinadigan qilish edi.

Participants at the fifth Creative Central Asia Networking Meeting held in Tashkent in March 2024.
The 5th Creative Central Asia (CCA) Networking Meeting was held in Tashkent from 11 to 15 March 2024 in partnership with the Arts and Culture Development Foundation of the Republic of Uzbekistan.
Exploring one of the sub-themes of the official programme of the World Conference on Creative Economy – taking place from 2 to 4 October 2024 in Tashkent –  the programme of the 5th CCA Networking Meeting was dedicated to the theme of Interdisciplinary Creative Cities.
The event was attended by 40 professionals from Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan – including founders of creative hubs, clusters, cultural and art centres, leaders of professional associations and university programmes, creative producers, managers of online platforms and cross-disciplinary projects (festivals, labs, etc.).
Speakers
The international speakers were:
• Gail Caig, an international creative industries policy and strategic development expert from the UK
• Jon Zeff, lead advisor to the UK Creative Industries Council and chair of the Advisory Board of the Creative Industries Policy and Evidence Centre (PEC)
• Elene Toidze, co-founder, and director of the Alliance of Creative Clusters of Georgia.
Strategic objective
The strategic objective was to help participants identify intermediary platforms and key actors in their sector, city and country, and to assess the potential of creative cities in Central Asia.
Through group exercises, participants conducted a rapid mapping of creative platforms in their cities and presented pilot Google maps of five creative cities in the region: Tashkent, Samarkand, Almaty, Astana and Bishkek.
The aim of the exercise was to map out the industry-specific, interdisciplinary and backbone connecting sites for the creative industries, making them visible not only to local and international colleagues, but also to the city’s residents.